skatteväxling för villaägare
Skriftlig fråga 2000/01:306 av Norinder, Patrik (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-11-27
- Anmäld
- 2000-12-05
- Besvarad
- 2000-12-06
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:306
av Patrik Norinder (m) till finansminister Bosse Ringholm om skatteväxling för villaägareRegeringens skatteväxling innebär att skatter på energi och koldioxidutsläpp höjs samtidigt som skatt på arbete sänks. Villaägare får med skatteväxlingen ökade kostnader för uppvärmning och hushållsel samtidigt som beskattning av inkomster reduceras i viss mån.
Förslaget innebär en kraftig fördyring för speciellt ensamstående lågavlönade villaägare i Norrland där villor i stor utsträckning har oljebaserad uppvärmning. Skatteökningen för en normalstor villa på 130 kvadratmeter blir mellan 1 370 kr och 1 561 kr per år för de norrländska länen. Detta kompenseras inte av skattesänkningen på lön. En ensamstående låginkomsttagare får endast en skattereduktion på 382 kr per år. För två vuxna medelinkomsttagare blir skattesänkningen 1 244 kr per år.
Skatteväxlingen blir ännu ett slag mot Norrland som redan nu har stora svårigheter med befolkningsminskning och bibehållande av service.
Vilka åtgärder ämnar statsrådet vidta för att kompensera de norrländska villaägarna för skatteväxlingens negativa konsekvenser?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:306 besvarad av finansminister Bosse Ringholm
Svar på fråga 2000/01:306 om skatteväxling för villaägare
Finansminister Bosse Ringholm
Patrik Norinder har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att kompensera de norrländska villaägarna för skatteväxlingens negativa konsekvenser.
Det främsta syftet med den gröna skatteväxlingen, som nyligen beslutats av riksdagen, är att öka miljörelateringen av skattesystemet. Ekonomiska styrmedel ges därmed en större tyngd i miljöpolitiken. Med miljöskatter sätts ett pris på miljön och det blir dyrare att t.ex. släppa ut föroreningar till luft eller vatten. Producenter och konsumenter får härigenom själva bära kostnaderna för sin miljöpåverkan, och ges därigenom signaler om att lägga om sin produktion eller konsumtion i en mer miljövänlig riktning.
I budgetpropositionen för år 2001 föreslås en höjning av koldioxidskatten från 37 öre till 53 öre per kilo koldioxid, samt en viss sänkning av energiskatten. För eldningsolja, som är ett fossilt bränsle, blir resultatet av dessa skatteförändringar en höjning med 414 kr per m3, vilket inklusive moms blir 518 kr per m3. Skattehöjningen är ett uttryck för regeringens ambition att minska utsläppen av växthusgaser och att därigenom uppfylla våra åtaganden enligt Kyotoprotokollet. Biobränslen, i form av exempelvis pelletter, briketter och biobränslebaserad fjärrvärme, får genom skatteväxlingen en stärkt konkurrenssituation. Detta kan på sikt reducera våra utsläpp av växthusgaser.
Höjda skatter på energi och miljöpåverkande konsumtion tenderar att missgynna låginkomsttagare då dessa använder en större del av sina inkomster till utgifter för energiförbrukning. Därför ställs stora krav på att skatterna sänks på ett sådant sätt att dessa effekter kan balanseras. Det innebär att inkomstskattesänkningar som framför allt gynnar låg- och medelinkomsttagare är att föredra. Som en del av skatteväxlingen föreslås därför en höjning av grundavdragen i inkomstskatten. Genom att såväl det allmänna som det särskilda grundavdraget höjs ges både personer med förvärvsinkomster och skattskyldiga folkpensionärer en viss kompensation för skattehöjningarna på energi och miljöpåverkande konsumtion. Därutöver innebär den fortsatta kompensationen för allmän pensionsavgift och höjningen av den nedre skiktgränsen inkomstskattesänkningar som framför allt gynnar låg- och medelinkomsttagare. Sammantaget innebär dessa förändringar av inkomstskatten att en ensamstående låginkomsttagare med 140 000 kr i taxerad inkomst får 2 100 kr i sänkt inkomstskatt. För ett hushåll med två medelinkomsttagare sänks inkomstskatten med omkring 6 000 kr. Även i Norrlandslänen torde alltså de samlade inkomstskattesänkningarna i allmänhet överstiga de ökade kostnader för uppvärmning och hushållsel som skatteväxlingen medför.
Avslutningsvis vill jag dock framhålla att själva idén med en skatteväxling är att uppmuntra hushållen och företagen att minska sin miljöbelastning. Innan hushållen hunnit anpassa sin energi- och miljöpåverkande konsumtion kan den faktiska kompensationen därför inte alltid helt överensstämma med den skattehöjning som faller på enskilda hushåll. I vissa fall blir kompensationen något mindre och i andra blir den större än skattehöjningarna. Regeringen har därför inte för avsikt att föreslå någon ytterligare kompensation för de energi- och miljörelaterade skattehöjningarna i vissa delar av landet.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

