Skattesystem i världen

Skriftlig fråga 2024/25:277 av Olle Thorell (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2024-10-21
Överlämnad
2024-10-21
Anmäld
2024-10-22
Svarsdatum
2024-10-30
Besvarad
2024-10-30
Sista svarsdatum
2024-10-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Benjamin Dousa (M)

 

Commitment to Reducing Inequality Index 2024 belyser tydligt hur låg- och medelinkomstländer under press från internationella långivare som Världsbanken och IMF tvingas till åtstramningar som drabbar grundläggande offentliga tjänster såsom utbildning och hälsovård. Samtidigt visar rapporten att Sverige, som tidigare har varit en ledande aktör för progressiv global beskattning och internationell rättvisa, halkar efter och har tappat sitt moraliska ledarskap på detta område. Det är djupt oroväckande att Sverige, som alltid stått upp för internationell solidaritet och rättvisa skattesystem, nu inte driver frågan om rättvis beskattning med samma kraft i de internationella sammanhangen.

När internationella skatteregler är så utformade att multinationella företag och de rikaste individerna kan undvika att betala sin beskärda del går det ut över utvecklingsländernas möjligheter att investera i social infrastruktur och minska ojämlikheten. Trots att Sverige tidigare varit en förespråkare för rättvisa och hållbara skattesystem som stärker de länder som är i störst behov verkar denna ambition nu ha försvagats. Denna brist på politisk vilja riskerar att inte bara minska förtroendet för svenskt bistånd, utan också för Sveriges roll som global förebild i kampen för jämlikhet.

Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Benjamin Dousa:

 

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att återupprätta Sveriges ledarskap i arbetet för rättvisa globala skattesystem, och hur kommer statsrådet att säkerställa att dessa frågor prioriteras i Sveriges internationella förhandlingar?

Svar på skriftlig fråga 2024/25:277 besvarad av Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Svar på fråga 2024/25:277 Skattesystem i världen

till Statsrådet Benjamin Dousa (M)

 

Svar på fråga 2024/25:277 av Olle Thorell (S)
Skattesystem i världen

Olle Thorell har frågat bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa vilka åtgärder han avser att vidta för att återupprätta Sveriges ledarskap i arbetet för rättvisa globala skattesystem, och hur han kommer att säkerställa att dessa frågor prioriteras i Sveriges internationella förhandlingar. Inom regeringen är arbetet så fördelat att det är jag som ska besvara frågan.

Regeringen deltar aktivt i det internationella arbetet med att utveckla det globala skattesystemet. Ett av syftena med det arbetet är att göra systemet mer rättvist, inkluderande och därmed mer stabilt. Detta bidrar till att främja global handel och investeringar, vilket är viktigt för en exportberoende och öppen ekonomi som Sveriges.

Som exempel kan nämnas att regeringen har infört de regler om global minimibeskattning för företag som arbetades fram inom ramen för OECD/G20:s inkluderande ramverk (IF), där 147 länder är medlemmar. Regeringen deltar också i det fortsatta arbetet med den globala minimibeskattningen, såväl inom IF som inom EU.

Kopplat till den globala minimibeskattningen för företag finns även en modellregel för skatteavtal om s.k. ”subject to tax”, som ska säkerhetsställa att främst utvecklingsländer inte förlorar en del av skattebasen till lågskatteländer i fråga om vissa inkomster som till sin natur är lättrörliga. Trots att Sverige inte berörs av denna regel, visade vi vårt stöd för arbetet med denna regel genom att närvara när ett antal länder undertecknade en multilateral konvention som syftar till att genomföra regeln i dessa länders skatteavtal.

Regeringen avser att fortsätta ta en aktiv roll i det internationella samarbetet om skatter, inte bara inom IF, OECD och EU utan även inom FN och andra relevanta forum.

Stockholm den 29 oktober 2024

Elisabeth Svantesson

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.