skattereduktion på tjänster och hantverk hos privatpersoner
Skriftlig fråga 2000/01:855 av Berggren, Inga (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-03-08
- Anmäld
- 2001-03-13
- Besvarad
- 2001-03-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:855
av Inga Berggren (m) till finansminister Bosse Ringholm om skattereduktion på tjänster och hantverk hos privatpersonerDet har sedan länge varit högt prioriterat i Sverige att både kvinnor och män deltar i arbetslivet. En förutsättning för att båda föräldrarna ska kunna arbeta är att någon tar väl hand om barnen när båda föräldrarna är på jobbet. Offentligt subventionerad barnomsorg motiverats så.
Om båda föräldrarna deltar fullt ut i arbetslivet räcker inte tiden till för att också göra allt det som en hemmavarande förälder kan göra när denna är hemma och inte förvärvsarbetar.
För att kunna betala någon att utföra tjänster och hantverk i hemmet måste den som anlitar någon att utföra en tjänst eller ett hantverk jobba många gånger fler timmar än den som de anlitar för att få ihop till dennes lön.
De höga skattekilarna, som även låg- och medelinkomsttagare har i Sverige, är ett stort hinder för marknaden för hemnära tjänster att utvecklas. Detta leder till färre jobb i denna sektor och att den flexibilitet tillgången till hemnära tjänster kan bidra med går förlorad för de flesta arbetande svenskar.
Avser finansministern verka för en skattereduktion beträffande tjänster och hantverk som utförs åt privatpersoner?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:855 besvarad av finansminister Bosse Ringholm
Svar på fråga 2000/01:855 om skattereduktion på tjänster och hantverk hos privatpersoner
Finansminister Bosse Ringholm
Inga Berggren har frågat mig om jag avser att verka för en skattereduktion beträffande tjänster och hantverk som utförs åt privatpersoner.
Den privata servicesektorn är en viktig bransch som kommer att växa med eller utan skattesubventioner. Ett avgörande hinder för expansion har varit den ekonomiska krisen och den nedpressade privata konsumtionen, ett hinder som nu är undanröjt. Aktuella bedömningar visar på en kraftig expansion av den privata tjänstesektorn.
När det gäller skattesystemets utformning är regeringens huvudlinje att stimulera tillväxt, arbetsutbud och sysselsättning genom brett inriktade justeringar av skatteuttaget på förvärvsinkomster. Den pågående inkomstskattereformen @ däribland med kompensation för den allmänna pensionsavgiften @ har medfört lägre skatter för låg- och medelinkomsttagare. Som ett led i en grön skatteväxling har skatterna på arbete sänkts ytterligare, vilket gäller både inkomstskatter och arbetsgivaravgifter.
Särskilda skatteregler, vilka i normalfallet leder till snedvridande konkurrens, måste vägas mot skatteregler som är så enkla, rättvisa och likformiga som möjligt.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

