Skattekontroll av nya apoteksägare registrerade i skatteparadis

Skriftlig fråga 2009/10:537 av Bråkenhielm, Catharina (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2010-02-17
Anmäld
2010-02-18
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2010-03-01
Svar anmält
2010-03-01

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 17 februari

Fråga

2009/10:537 Skattekontroll av nya apoteksägare registrerade i skatteparadis

av Catharina Bråkenhielm (s)

till finansminister Anders Borg (m)

Regeringen har skrotat vårt populära apotek och sålt ut vårt gemensamt ägda apoteksbolag under parollen att det skulle bli mycket bättre och framför allt mycket billigare. Den bild som målades upp före utförsäljningen var att det skulle bli småföretag och det skulle vara svenska aktörer, men så blev det inte alls. Vid den utförsäljning som har gjorts av apoteken är över hälften av de nya aktörerna riskkapitalister med säte i skatteparadis.

Statsrådskollegan Hägglund med ansvar för apoteken har vid riksdagens frågestund menat att förhållandena i Sverige påmint om de i Nordkorea och Kuba, något som apotekskunderna nog aldrig uppmärksammat. Hur ägandet av apoteken ser ut spelar en ganska liten roll, menar han vidare.

Jag och många andra oroas över insynen och skattekontrollen när ägare till företag är registrerade i skatteparadis. Inte sällan går också ägandet i flera led av företag och registreringen i skatteparadiset är bara en brevlåda.

Riksrevisionen har nyligen granskat det här och visat att Skatteverket inte alls klarar av uppföljningen från skatteparadisen på grund av bristande resurser.

Vilka initiativ avser finansministern att ta för att säkra insyn och skattekontroll av apoteksverksamhet ägd från skatteparadis?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:537 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 1 mars

Svar på fråga

2009/10:537 Skattekontroll av nya apoteksägare registrerade i skatteparadis

Finansminister Anders Borg

Catharina Bråkenhielm har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att säkra insyn och skattekontroll av apoteksverksamhet ägd från skatteparadis.

Regeringen fäster stor vikt vid arbetet med att värna svenska skattebaser, bland annat genom informationsutbyte i fråga om skatter. Sverige verkar aktivt för ökad transparens och informationsutbyte på skatteområdet, både inom OECD och på EU-nivå.

Under det senaste året har stora framsteg uppnåtts på global nivå inom ramen för OECD:s arbete.

I vårt gemensamma nordiska projekt för informationsutbytesavtal med skatteparadis har vi ingått ett antal informationsutbytesavtal och har fler på gång. Projektet är ett utflöde av det arbete som bedrivs inom OECD, som genom sin listning starkt bidragit till att få dessa jurisdiktioner till förhandlingsbordet.

En annan viktig del av arbetet bedrivs på EU-nivå inom området för god förvaltning i skattefrågor, ett arbete som haft hög prioritet under det svenska ordförandeskapet. Sverige har varit pådrivande i arbetet med det nya direktivet om administrativt samarbete i fråga om beskattning, vilket bryter igenom banksekretess och sekretess för uppgifter om ägande.

Under det svenska ordförandeskapet har vidare förhandlingar förts om ett så kallat antibedrägeriavtal mellan EU och dess medlemsstater å ena sidan och Liechtenstein å andra sidan. Avtalet syftar bland annat till att säkerställa informationsutbyte i administrativa skatteärenden enligt OECD:s internationellt vedertagna standard. Förhandlingarna med Liechtenstein är i huvudsak slutförda och det föreligger att utkast till avtal. Det är ett avtal som Sverige stöder och förhoppningsvis nås en överenskommelse om avtalet under det spanska ordförandeskapet.

Kopplat till antibedrägeriavtalet med Liechtenstein finns även ett förslag till mandat för kommissionen att förhandla om liknande avtal med Andorra, Monaco, Schweiz och San Marino. Tanken är att avtalet med Liechtenstein ska stå modell för kommande avtal, varför mandatet kan antas när en överenskommelse finns om avtalet med Liechtenstein. Beträffande Schweiz finns sedan tidigare ett antibedrägeriavtal, som dock inte omfattar rättslig hjälp och informationsutbyte beträffande direkta skatter. Så i detta fall blir det fråga om ett mandat för att omförhandla och utvidga det befintliga avtalet i detta avseende.

Frågan om resurser till Skatteverket är föremål för beredning inom ramen för den ordinarie budgetprocessen. Jag kan därför inte uttala mig och därmed föregripa det arbetet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.