skärpning av sexköpslagen

Skriftlig fråga 2003/04:329 av Schyman, Gudrun (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2003-11-21
Anmäld
2003-11-25
Besvarad
2003-12-03
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2003-12-03

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 21 november

Fråga 2003/04:329

av Gudrun Schyman (v) till justitieminister Thomas Bodström om skärpning av sexköpslagen

Vi har en lagstiftning som förbjuder köp av sexuella tjänster. Samtidigt har vi en svällande marknad av pornografiska alster där kvinnor konsekvent framställs som viljelösa varelser, som objekt för manlig maktutövning och där förnedring och övergrepp ofta framställs som höjden av njutning. Pornografi är i första hand en fråga om makt och handlar bara skenbart om sexualitet. Pornografi handlar inte om lust och njutning utan om exploatering, förnedring och kontroll. Pornografin används för att legitimera det sexualiserade våldet. Det sexualiserade våldet @ våldtäkt, sexuella övergrepp mot barn, kvinnomisshandel, sexuella trakasserier, prostitution och pornografi @ är ett av de mest extrema uttrycken för patriarkal maktutövning. För att bryta den rådande könsmaktsordningen krävs det insatser på samhällets samtliga områden.

Vi har en lagstiftning mot sexuella övergrepp men ingen lagstiftning som reglerar skildringar @ filmade eller fotograferade @ av samma, verkliga, övergrepp. Det är otillfredsställande och borde åtgärdas genom en skärpning av sexköpslagen, så att den även omfattar pornografisk produktion, alternativt genom ett inrättande av ett förbud mot spridning av filmade eller fotograferade verkliga övergrepp.

Min fråga till justitieminister Thomas Bodström är:

Är ministern beredd att verka för en skärpning av sexköpslagen eller en begränsning av produktionen av våldspornografi?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:329 besvarad av Thomas Bodström

den 3 december

Svar på fråga 2003/04:329 om skärpning av sexköpslagen

Justitieminister Thomas Bodström

Gudrun Schyman har frågat mig om jag är beredd att verka för en skärpning av sexköpslagen @ lagen om förbud mot köp av sexuella tjänster @ eller en begränsning av produktionen av våldspornografi. Gudrun Schyman efterlyser därvid straffbestämmelser som tar sikte på filmade eller fotograferade skildringar av verkliga sexuella övergrepp.

Gudruns Schymans fråga tar sin utgångspunkt i det utbud av pornografiska alster som i dag finns i vårt samhälle. Och naturligtvis är det viktigt att vi på olika sätt försöker hindra framställning och spridning av sådant material. Detta kan ske på olika sätt, till exempel genom opinionsbildning.

Ett annat sätt att motverka pornografi är förstås genom lagstiftning. Redan i dag finns ett förbud mot olaga våldsskildring, vilket innebär att man i bild inte får skildra sexuellt våld eller tvång. Bestämmelsen gäller alla skildringar av sexuellt våld eller tvång och något krav på att våldet är grovt uppställs inte. Straffbestämmelsen omfattar även till exempel skildringar av sadistiska förfaranden som är ägnade att uppfattas så att någon mot sin vilja blir utsatt för kränkande eller nedvärderande behandling. Detta betyder alltså att redan nu gällande lagstiftning kan möjliggöra ingripanden mot skildringar av sexuella övergrepp.

Till detta kommer att riksdagen vid ett antal tillfällen har behandlat motioner som rör frågan kring pornografi. Senast så skedde var i början av detta år (bet. 2002/03:KU17). Konstitutionsutskottet uttalade då bland annat att det är viktigt att samhället på olika sätt söker motverka pornografi men inte i första hand genom lagstiftning. Motionerna i frågan avslogs därför.

Mot denna bakgrund finner jag inte skäl att nu verka för några lagstiftningsåtgärder för att begränsa det pornografiska utbudet. Men jag anser naturligtvis att frågan är viktig och jag avser att följa utvecklingen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.