Skärpning av EU-förordning

Skriftlig fråga 2010/11:76 av Hägg, Carina (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2010-11-16
Anmäld
2010-11-17
Besvarad
2010-11-24
Svar anmält
2010-11-24

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 november

Fråga

2010/11:76 Skärpning av EU-förordning

av Carina Hägg (S)

till statsrådet Ewa Björling (M)

De gällande reglerna för att förhindra handel med varor som används vid tortyr och verkställande av dödsstraff har visat sig vara otillräckliga. Dessa regler fastställdes år 2005 men omfattar, som det kommit att tolkas, inte medel för dödsinjektioner. EU-kommissionen har nu krav på sig att säkerställa att dödsinjektioner inte ska exporteras. EU som är en union mot dödsstraff och avrättningar har att tydligt avvisa krav på ”frihandel” för dödsinjektioner. Uppfattningar som handelsminister Vince Cables har gör att förväntningar på agerande från Sveriges handelsminister ökar. Cable är motståndare till skärpta regler och menar att om injektionsämnet inte exporterades från Storbritannien så skulle de köpa in det från något annat land. Jag menar att EU-kommissionen inte ska ta kommersiell hänsyn vid ställningstagande kring dödstraff. EU:s avståndstagande mot dödsstraffet ska vara absolut.

Min fråga till statsrådet är:

Vilka åtgärder har statsrådet vidtagit i syfte att exportreglerna för dödsinjektioner ska skärpas?

Svar på skriftlig fråga 2010/11:76 besvarad av Statsrådet Ewa Björling

den 24 november

Svar på fråga

2010/11:76 Skärpning av EU-förordning

Statsrådet Ewa Björling

Carina Hägg har frågat mig vilka åtgärder jag har vidtagit i syfte att exportreglerna för dödsinjektioner ska skärpas.

Dödsstraff är ett grymt och omänskligt straff som strider mot Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna. Regeringens och EU:s ställningstagande mot dödsstraff är absolut.

Regeringen fäster stor vikt vid EU-lagstiftningen på området. En översyn av rådets förordning (EG) nr 1236/2005 om handel med vissa varor som kan användas till dödsstraff, tortyr eller annan grym, omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning ska, i enlighet med Lissabonfördraget, vara föremål för det ordinarie lagstiftningsförfarandet. Det är sålunda Europeiska kommissionen som lämnar ett ändringsförslag varefter Europaparlamentet och rådet tillsammans fattar beslut om en eventuell ändring av förordning (EG) nr 1236/2005. Jag har förstått att det pågår en diskussion inom Europeiska kommissionen som kan komma att resultera i att ett ändringsförslag läggs fram. Det är bra att Europeiska kommissionen engagerat sig i frågan.

Vid en översyn av förordningen bör utgångspunkten vara att bestämmelserna inte försvårar handel med läkemedel som uppfyller viktiga profylaktiska eller terapeutiska funktioner, samtidigt som våra insatser för ett allmänt avskaffande av dödsstraff inte ska minska eller försvåras.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.