Skagerrak

Skriftlig fråga 1999/2000:159 av René, Inger (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1999-11-03
Besvarad
1999-11-10
Anmäld
1999-11-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 november

Fråga 1999/2000:159

av Inger René (m) till miljöminister Kjell Larsson om Skagerrak

Återigen har planerna på att leta efter olja och gas i Skagerrak tagit fart. Den danske miljöministern har givit två amerikanska oljebolag tillstånd att kartlägga om det finns olja och gas i den danska zonen i Skagerrak. Ett norskt företag har lämnat in ansökan till det svenska Näringsdepartementet för att få tillstånd att leta i den svenska kontinentalsockeln. Det uppstår nu nya hot mot yrkesfiskarna i Sverige, Norge och Danmark som kan komma att drabbas mycket hårt. Vid oljespill och giftiga utsläpp kan stora fiskeområden slås ut, fiskeredskap förstöras och turistnäringen längs Bohusläns kust kommer att drabbas hårt. Över 1 000 svenska fiskare är beroende av fisket i Skagerrak.

För fem år sedan fanns det långt framskridna planer på oljeprospektering i Skagerrak. Dessa blev stoppade på grund av massiva protester från fiskare och kustbor.

Vilka åtgärder avser miljöministern vidta för att förhindra miljöpåfrestningar i Skagerrak?

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:159 besvarad av miljöminister Kjell Larsson

den 10 november

Svar på fråga 1999/2000:159 om Skagerrak

Miljöminister Kjell Larsson

Inger René har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förhindra miljöpåfrestningar i Skagerrak. Inger René anger i frågan oro inför nya förfrågningar om att få leta efter olja och gas i Skagerrak och tar dessutom upp frågor om giftutsläpp och oljespill.

Frågor om giftutsläpp och oljespill har den karaktären att de måste lösas i samarbete inom ramen för internationella forum. Jag vill därför nämna att Sverige varit och är drivande bl.a. i konventionen för skydd av den marina miljön i nordöstra Atlanten (den s.k. OSPAR-konventionen) och inom Nordsjökonferensen. Inom ramen för dessa konventioner har långtgående målsättningar satts upp. Som exempel kan nämnas strategierna för miljögifter, radioaktiva ämnen, "offshoreverksamhet" och övergödande ämnen som antagits av parterna till OSPAR-konventionen. I strategierna för miljögifter och radioaktiva ämnen är målsättningen att utsläpp av sådana ämnen till den marina miljön ska vara nära noll år 2020 eller nära bakgrundsnivåer för naturligt förekommande ämnen. EU-kommissionen är en av parterna till OSPAR och OSPAR-strategierna har därför relevans också inom EU.

När det gäller frågan om oljeprospektering i Skagerrak, tar den svenska regeringen allvarligt på de miljörelaterade frågeställningarna. Detta har jag också tidigare framhållit bl.a. i mitt svar i riksdagen den 13 april i år angående provborrningar efter olja i Skagerrak.

Den danska Energistyrelsen meddelade i januari 1998 att man mottagit en ansökan om oljeprospektering från ett mindre amerikanskt oljeprospekteringsbolag. Ansökan avser ett mindre område mellan Danmark och Norge i Skagerrak. Sverige krävde, med hänvisning till Nordiska Miljöskyddskonventionen, att samråd skulle ske mellan den svenska och danska regeringen före ett eventuellt beslut. Detta har lett till informella diskussioner under hösten 1998 mellan företrädare för danska Miljö- och Energiministeriet och Miljödepartementet. I en skrivelse till Energistyrelsen i Danmark den 18 december 1998 förklarade Miljödepartementet att den svenska regeringen anser att en fullständig miljökonsekvensbeskrivning bör genomföras inför ett eventuellt danskt beslut om provborrning. Dessutom framhöll departementet att en särskild kommission bör tillsättas enligt Nordiska Miljöskyddskonventionens bestämmelser.

Den danska Energistyrelsen har meddelat de båda företagen tillstånd att påbörja efterforskningarna. De kommer i inledningsskedet att bestå av seismologiska studier. Som ett resultat av de svenska kraven måste nu eventuella provborrningar föregås av en miljökonsekvensbeskrivning.

Den norska regeringen meddelade i ett brev till Miljödepartementet den 16 juni 1998 att man inte finner skäl att tilldela utvinningstillstånd i Skagerrak. Miljödepartementet har nyligen varit i kontakt med det norska Olje- och energidepartementet och fått bekräftat att den norska regeringen inte har ändrat ståndpunkt på grund av det danska beslutet att medge tillstånd för efterforskningar.

Inger René uppger att ett norskt företag har lämnat in en ansökan till det svenska Näringsdepartementet för att få tillstånd till att leta efter olja i den svenska kontinentalsockeln. En ansökan från ett norskt företag avskrevs i somras av Näringsdepartementet eftersom företaget inte kompletterat sin ansökan med de uppgifter som erfordrades. En ny ansökan om tillåtelse till seismologiska undersökningar av olje- och gasförekomst längs den svenska västkusten har nu lämnats in av samma företag. Denna ansökan måste kompletteras med ytterligare information innan den kan beredas för beslut av den svenska regeringen. Regeringen kommer inte att ge tillstånd till sådan borrning efter olja och gas att miljön i Skagerrak äventyras.

Sammanfattningsvis följer vi utvecklingen noga. Från svensk sida kommer vi att fortsatt aktivt värna den marina miljön.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.