skadeverkningar av ozonnedbrytande utsläpp i Sverige
Skriftlig fråga 1999/2000:864 av Saarinen, Ingegerd (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-04-27
- Anmäld
- 2000-05-03
- Besvarad
- 2000-05-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:864
av Ingegerd Saarinen (mp) till miljöminister Kjell Larsson om skadeverkningar av ozonnedbrytande utsläpp i SverigeDen ultravioletta strålningen blir intensiv på norra halvklotet i vår. Ozonlagret har tunnats ut med hela 60 %, vilket är den största förlusten av ozon på tio år.
Vilka förberedelser vidtas och avses vidtas för att minska skadeverkningarna i Sverige?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:864 besvarad av miljöminister Kjell Larsson
Svar på frågorna 1999/2000:864 om skadeverkningar av ozonnedbrytande utsläpp i Sverige och 865 om åtgärder mot ozonnedbrytande utsläpp
Miljöminister Kjell Larsson
Ingegerd Saarinen har frågat mig vilka förberedelser som vidtas för att minska skadeverkningarna av ozonnedbrytande ämnen i Sverige och hur jag avser att agera för att få stopp på ytterligare ozonnedbrytande utsläpp.
Sverige har sedan år 1995 en förordning (SFS 1995:636) som reglerar tillverkning, användning och försäljning av ämnen som bryter ned ozonskiktet. Enligt denna förordning är huvudregeln att det är förbjudet att använda, tillverka eller sälja ozonnedbrytande ämnen bl.a. CFC, HCFC och haloner. Det finns fortfarande några få undantag från dessa förbud, men dessa blir allt färre. När det gäller ämnesgruppen CFC får inte heller begagnade varor som innehåller CFC säljas yrkesmässigt.
Inom EU finns en motsvarade förordning om ozonnedbrytande ämnen från år 1994. Denna förordning revideras för närvarande och de nya reglerna kommer sannolikt att träda i kraft runt halvårsskiftet. EU:s nya förordning innebär en skärpning av tidigare gällande regler för tillverkning, användning och försäljning av ozonnedbrytande ämnen. T.ex. skärps reglerna för användning av HCFC och ett förbud införs mot export av begagnad utrustning som innehåller vissa ozonnedbrytande ämnen. Sverige har haft en aktiv roll i detta arbete.
Globalt regleras ozonnedbrytande ämnen av det s.k. Montrealprotokollet. Enligt detta internationella miljöavtal ska tillverkning, användning och försäljning av ozonnedbrytande ämnen successivt elimineras. Montrealprotokollets regler revideras och skärps varje år. Sverige har ända sedan tillkomsten av protokollet år 1987 varit pådrivande i detta arbete. Vi avser att även fortsättningsvis driva på utvecklingen med skärpningar av reglerna i Montrealprotokollet.
Naturvårdsverket har föreslagit ytterligare skärpningar av den svenska förordningen, bl.a. med avseende på reglering av HCFC och metylbromid. Dessa förslag kommer att hanteras i samband med att Sverige gör de ändringar som behövs för att de svenska reglerna ska anpassas till de kommande EU-reglerna.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

