sjukskrivning i samband med polisutredning

Skriftlig fråga 2003/04:1253 av Andersson, Magdalena (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-05-26
Inlämnad
2004-05-26
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2004-06-07
Svar anmält
2004-06-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 26 maj

Fråga 2003/04:1253

av Magdalena Andersson (m) till justitieminister Thomas Bodström om sjukskrivning i samband med polisutredning

En polisman i Stockholm, som arbetar som yttre befäl, har tankat hem barnpornografi till sin egen hemdator. Han betalade med sitt kreditkort och åkte därmed fast i rikskriminalens spaningar efter pedofiler. Han greps och har under förhören erkänt enligt artikel i Svenska Dagbladet. Mannens dator är nu beslagtagen. Själv är han sjukskriven över sommaren.

All pedofilverksamhet är en oerhörd kränkning av de utsatta barnen. De vuxna män som utsätter barn för dessa skymfningar gör sig skyldiga till oftast livslånga ärr hos de utsatta barnen. Att det dessutom är en polis @ samhällets väktare och stöttepelare @ som genom sitt agerande uppträtt både brottsligt och moraliskt förkastligt är naturligtvis till skada för själva poliskåren och allmänhetens förtroende för den.

Uppgiften att polismannen nu är sjukskriven över sommaren väcker frågetecken. Det kan inte vara samhällets uppgift att via sjukförsäkringen betala mannens uppehälle under tiden hans fall utreds vidare. Tanken med sjukförsäkringen är att den ska vara ett skydd för den som är sjuk @ inte någon form av inkomstförsäkring för den som av någon annan anledning inte kan eller bör vara på sitt arbete.

Väl medveten om att statsrådet inte kan kommentera enskilda fall, är min fråga:

Vad avser ministern att göra med anledning av ovanstående?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:1253 besvarad av Thomas Bodström

den 7 juni

Svar på fråga 2003/04:1253 om sjukskrivning i samband med polisutredning

Justitieminister Thomas Bodström

Magdalena Andersson har frågat mig vad jag avser att göra med anledning av de uppgifter som framkommit i medierna om att en polis som misstänks för brott är sjukskriven under tiden ärendet utreds.

Som Magdalena Andersson mycket riktigt skriver i sin fråga kan jag inte kommentera det enskilda fallet. Däremot ser jag självklart alltid mycket allvarligt på uppgifter om att poliser misstänks för grova brott. Polisen ska vara samhällets och demokratins beskyddare, och därför ställer vi extra höga krav på poliser och deras agerande, såväl i tjänsten som på fritiden.

Det är mot den bakgrunden viktigt att situationer där poliser misstänks för brott hanteras på ett professionellt och rättssäkert sätt. Upprätthållandet av allmänhetens förtroende för förvaltningen är naturligtvis en grundbult när det gäller en misstänkts fortsatta tjänstgöring i avvaktan på att påstådda förhållanden utreds. Arbetsgivaren har i kraft av arbetsledningsrätten en möjlighet att omplacera arbetstagaren till andra arbetsuppgifter. Oftast sker sådana förändringar i samförstånd med berörd arbetstagare.

Detta förfarande får inte sammanblandas med frågan om det föreligger ett behov av sjukskrivning. Beslutet att sjukskriva en person ska avgöras av försäkringskassan utifrån en bedömning av personens arbetsförmåga.

Trots att det alltså redan i dag finns möjligheter för arbetsgivaren att hantera sådana här fall finns det ändå skäl att se över reglerna om avstängning av en offentliganställd arbetstagare, i väntan på att exempelvis en polisutredning slutförs och eventuellt leder till åtal. Inom Regeringskansliet förbereds därför nu direktiv till en utredare som ska få i uppdrag att se över reglerna för avstängning. En fråga som skulle kunna övervägas i det sammanhanget är att ge polisen möjlighet att begränsa arbetstagarens polisiära befogenheter under utredningen genom att exempelvis återkalla polislegitimationen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.