SJ:s vinstutdelning

Skriftlig fråga 2015/16:207 av Fredrik Schulte (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2015-10-29
Överlämnad
2015-11-03
Anmäld
2015-11-04
Sista svarsdatum
2015-11-11
Svarsdatum
2015-11-18
Besvarad
2015-11-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

 

I opposition kritiserade Miljöpartiet i allmänhet och Gustav Fridolin i synnerhet den tidigare alliansregeringen för att SJ hade vinstkrav. En utdelning på 100 miljoner kronor beskrev Fridolin som "en spark i magen på alla pendlare". Väl i regeringsställning beslutar dock den rödgröna regeringen för att göra en avsevärt högre utdelning om 1,7 miljarder kronor. Man kan fråga sig vilka konsekvenser som regeringen bedömer att den utdelningen får för pendlarna. Som försvar för utdelningen har Fridolin upprepat hänvisat till att SJ:s ägardirektiv kräver detta. Med anledning därav vill jag fråga utbildningsminister Gustav Fridolin:

 

Var i ägardirektiven utläser utbildningsministern att regeringen måste göra så stora utdelningar, och varför har inte utbildningsministern i sin egenskap av statsråd i regeringen verkat för att ändra ägardirektiven?

Svar på skriftlig fråga 2015/16:207 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

N2015/07757/SB.

Näringsdepartementet

Närings- och innovationsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:207 av Fredrik Schulte (M) SJ:s vinstutdelning

Fredrik Schulte har frågat utbildningsministern var i ägardirektiven han utläser att regeringen måste göra så stora utdelningar och varför han inte i sin egenskap av statsråd verkat för att ändra ägardirektiven. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Att förvalta statens bolag är ett ansvarsfullt uppdrag som ska utföras på ett aktivt och professionellt sätt med värdeskapande som ett övergripande mål. Ledord för förvaltningen av bolagen med statligt ägande är öppenhet, aktivt ägande, professionalitet samt ordning och reda.

Ett av de viktigaste verktygen för en effektiv ägarstyrning är att fastställa och följa upp mål. Regeringen har en fastställd metod och process för att fastställa ekonomiska mål för bolagen med statligt ägande. Syftet är att säkerställa värdeskapandet i bolagsportföljen genom att verksamheten bedrivs effektivt samtidigt som de finansiella riskerna hålls på en rimlig nivå. Målen följs upp och är en viktig del i den löpande dialogen med bolagen.

Vid årsstämman 2014 beslutades om nya ekonomiska mål för SJ till följd av ett projekt som genomfördes i samarbete mellan ägaren, styrelsen och SJ:s ledning. De nya målen baseras på bolagets affärsplan inklusive planerade investeringar, rörelserisk och marknadsutveckling samt även branschjämförelser. I samband med projektet gjordes en översyn av kapitalstrukturen. Som ett led i detta beslutade styrelsen att en extra utdelning är nödvändig för att bolaget ska kunna leva upp till sina ekonomiska mål och komma in i målintervallet för skuldsättningsgraden.

Stockholm den 17 oktober 2015

Mikael Damberg

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.