situationen i Nepal
Skriftlig fråga 2004/05:874 av Härstedt, Kent (s)
Frågan är besvarad
- Inlämnad:
- 2005-02-04
- Anmäld:
- 2005-02-08
- Besvarad:
- 2005-02-09
- Svar anmält:
- 2005-02-09
Fråga 2004/05:874
av Kent Härstedt (s) till utrikesminister Laila Freivalds om situationen i NepalI tisdags tog Nepals kung Gyanendra makten genom att avsätta den sittande regeringen och tillsätta en administration bestående rojalister med sig själv i spetsen. Kung Gyanendras agerande har väckt stark kritik från omvärlden. Han har genom detta agerande stärkt sin egen makt på bekostnad av demokratin. Parallellt infördes begränsningar i yttrandefriheten: Nyhetsrapportering som kritiserar det undantagstillstånd som kungen infört och hans beslut att sparka den förra regeringen förbjuds under sex månader. Kung Gyanendra är nu både stats- och regeringschef. Telekommunikationen till landet har spärrats av och flera oppositionspolitiker och fackledare har placerats i husarrest.
På vilket sätt avser utrikesministern att protestera med anledning av utvecklingen i Nepal?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:874 besvarad av Laila Freivalds
den 9 februari
Svar på frågorna 2004/05:848 om den politiska situationen i Nepal och 874 om situationen i Nepal
Utrikesminister Laila Freivalds
Kalle Larsson har frågat mig på vilket sätt jag avser att göra klart för kung Gyanendra i Nepal att Sverige tar avstånd från upplösningen av regeringen och införandet av undantagstillstånd och stöder demokratirörelsen i Nepal. Även Kent Härstedt har frågat mig på vilket sätt jag avser att protestera med anledning av utvecklingen i Nepal.
Jag besvarar frågorna i ett sammanhang.
Den senaste politiska utvecklingen i Nepal är mycket oroande och kan på intet sätt främja den önskvärda demokratiska utveckling i landet som det nepalesiska folket förtjänar. Sverige har därför tillsammans med övriga EU-länder gjort ett kraftfullt uttalande där EU uttrycker sin djupa oro över kungens åtgärder och den fortsatta bristen på respekt för de mänskliga rättigheterna i Nepal. EU uttrycker särskild oro över de rapporterade inskränkningarna i civila och politiska rättigheter. EU understryker att det inte finns någon militär lösning på konflikten utan denna måste förhandlas fram. Alla demokratiska krafter måste tillåtas verka och delta i beslutsprocesser. EU uppmanar därför kungen att skyndsamt återupprätta ett demokratiskt system i Nepal.
Jag bedömer att det är genom EU som Sverige kan agera med störst tyngd gentemot Nepal.
