Situationen i Hongkong
Skriftlig fråga 2019/20:1220 av Hans Wallmark (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2020-04-20
- Överlämnad
- 2020-04-21
- Anmäld
- 2020-04-22
- Svarsdatum
- 2020-04-29
- Besvarad
- 2020-04-29
- Sista svarsdatum
- 2020-04-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Utrikesminister Ann Linde (S)
I coronaepidemins skugga har Folkrepubliken Kina via myndigheterna i Hongkong vidtagit nya drastiska åtgärder mot områdets frihetskämpar. Lördagen den 18 april rapporteras om arresteringar och nedslag mot tydliga företrädare som bland annat 81-årige advokaten Martin Lee. Detta följer på en lång rad åtgärder under senare år som riktar sig mot demokratirörelsen och med olika former av inskränkningar i yttrandefriheten. Allt i strid med de avtal Folkrepubliken Kina tidigare ingått. Det hålls inte längre fast vid löftet om ”ett land, två system” så som också fastställts i Basic Law (ett slags grundlag för Hongkong). I samband med utrikesutskottets behandling av regeringens skrivelse 2019/20:18 Arbete i frågor som rör Kina fastslogs mycket tydligt: ”Utskottet fördömer den oproportionerliga brutalitet och det våld som förekommit.” Inte minst i samband med höstens demonstrationer var EU via den höga representanten mycket tydlig i kravställningen på Kina. Trots den pandemi som rasar gäller det att fortsatt vara tydlig.
Min fråga till utrikesminister Ann Linde är:
Avser ministern att i olika forum kraftfullt driva på för att Folkrepubliken Kina ska respektera ingångna avtal och respektera Basic Law i Hongkong och därmed upphöra med våld, arresteringar och inskränkningar som på alla sätt går emot tanken på ”ett land, två system”?
Svar på skriftlig fråga 2019/20:1220 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)
Utrikesdepartementet
Utrikesministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2019/20:1220 av Hans Wallmark (M)
Situationen i Hongkong
Hans Wallmark har frågat mig om jag avser att i olika forum kraftfullt driva på för att Folkrepubliken Kina ska respektera ingångna avtal och respektera Basic Law i Hongkong.
Sverige står, liksom EU, bakom principen om ”ett land, två system” för att bevara Hongkongs självstyrande ställning med ett fristående politiskt och juridiskt system i enlighet med Hongkongs grundlag. Det är av grundläggande betydelse att de mänskliga fri- och rättigheter som Hongkongborna tillerkänns enligt denna lag fullt ut respekteras.
Utrikesdepartementet och våra utlandsmyndigheter i Kina har sedan tidigare fört fram regeringens syn till nationella kinesiska myndigheter såväl som till myndigheter i Hongkong. Den senaste händelseutvecklingen understryker vikten av fortsatt nära uppmärksamhet på situationen i Hongkong. Regeringen verkar för ett tydligt EU-gemensamt agerande. EU och därigenom Sverige har uttalat sig efter de gripanden av företrädare för Hongkongs demokratirörelse som har skett nu i april. Regeringen verkar för närvaro av EU-representanter vid förestående rättegångar.
Regeringen kommer att fortsätta att följa händelseutvecklingen noga och kommer även framledes att stödja Hongkongs självstyrande ställning.
Stockholm den 29 april 2020
Ann Linde
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

