sfi och a-kassa

Skriftlig fråga 2000/01:1002 av Ayoub, Magda (kd)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2001-04-03
Besvarad:
2001-04-11
Anmäld:
2001-04-17

den 3 april

Fråga 2000/01:1002

av Magda Ayoub (kd) till statsrådet Mona Sahlin om sfi och a-kassa

När man kommer som invandrare till Sverige har man rätt till svenska för invandrare (sfi). Det är bra. Däremot är det inte alla som utnyttjar erbjudandet, utan börjar arbeta omgående.

Om denne av någon anledning blir av med sitt jobb, och därmed blir berättigad till a-kassa, kan han eller hon inte få tillgång till sfi och behålla a-kassa samtidigt. För att få börja läsa svenska måste man upphöra att uppbära a-kasseersättning.

Så för en invandrare som blir arbetslös framstår det inte som särskilt attraktivt att börja läsa svenska för invandrare. Detta är givetvis olyckligt. Det är ett oflexibelt och onödigt byråkratiskt förhållande som borde förändras.

Vad avser statsrådet göra för att invandrare som uppbär a-kassa ska kunna få läsa svenska för invandrare utan att bli av med sin a-kassa?

Övrigt om skriftliga frågan