Sexhandel under fotbolls-VM
Skriftlig fråga 2005/06:769 av Brodén, Anita (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2006-01-10
- Anmäld
- 2006-01-17
- Besvarad
- 2006-01-17
- Svar anmält
- 2006-01-17
- Besvarad
- 2006-01-24
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 10 januari
Fråga 2005/06:769 av Anita Brodén (fp) till statsrådet Jens Orback (s)
Sexhandel under fotbolls-VM
Under julveckan fick Piteuppropet stora rubriker där man säger nej till prostitution under fotbolls-VM i Tyskland. Fotbollsbesökare ska kunna erbjudas sexuella tjänster i de så kallade performance boxes @ ”sexhyddorna” @ som nu uppförs. 40 000 prostituerade väntas sälja sex i de tyska städer där mästerskapen spelas - där många av dem kommer att komma från Östeuropa med tvång.
Inför öppen ridå legitimeras prostitutionen med tillhörande människohandel, trots den konvention som utarbetats inom Europarådet med uppgift att förhindra och bekämpa människohandel.
Har den svenska regeringen och statsrådet för avsikt att tydligt markera ett avståndstagande från denna verksamhet i anslutning till fotbolls-VM i Tyskland?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:769 besvarad av Bosse Ringholm
den 17 januari
Svar på fråga 2005/06:769 om sexhandel under fotbolls-VM
Vice statsminister Bosse Ringholm
Anita Brodén har frågat statsrådet Jens Orback om regeringen och jämställdhetsministern har för avsikt att tydligt markera ett avståndstagande från sexhandel i anslutning till fotbolls-VM i Tyskland. Frågan har överlämnats till mig.
Den 26 oktober 2005 besvarade jag en fråga av Carina Hägg om vilka åtgärder jag var beredd att vidta för att förhindra förekomsten av prostitution i anslutning till VM i fotboll och den 30 november 2005 besvarade jag en fråga av Peter Pedersen om jag avser att vidta några åtgärder för att via EU:s ministerråd eller Fifa eller på annat sätt informera värdlandet om Sveriges syn på prostitution respektive idrott. Den 21 december 2005 besvarade jag vidare två frågor från Gudrun Schyman. Den första frågan var om jag avser att vidta några åtgärder för att få till stånd en dialog med idrottsrörelsens aktörer avseende bordellverksamhet i anslutning till fotbolls-VM. Den andra frågan som var ställd till statsrådet Jens Orback överlämnades till mig och gällde om regeringen avsåg att vidta några åtgärder för att få Sveriges idrottsaktörer att öppet ta avstånd från bordellplanerna i Tyskland och för att påverka ansvarig minister i värdlandet.
På dessa frågor svarade jag att regeringen fäster stor vikt vid arbetet mot människohandel och särskilt mot utnyttjandet av kvinnor och barn i prostitution. Förbudet mot köp av sexuella tjänster är ett viktigt praktiskt och normbildande instrument i kampen för jämställdhet och mot både prostitution och människohandel för sexuella ändamål i Sverige. Regeringen har också inlett ett arbete med att ta fram ett nationellt handlingsprogram för det fortsatta arbetet med att bekämpa alla former av människohandel. Jag svarade även att jag i ett brevsvar till Sveriges Kvinnolobby har framfört att såväl jag själv som statsrådet Jens Orback är positiva till att delta i ett möte med Sveriges Kvinnolobby och berörda aktörer för att föra diskussionen vidare i dessa viktiga frågor.
Jag själv tillsammans med statsrådet Jens Orback och Svenska Fotbollförbundets ordförande Lars-Åke Lagrell skrev nyligen en gemensam artikel i Aftonbladet där vi uttryckte att det finns anledning för regeringen och svensk fotbollsrörelse att markera att vi tar avstånd från sexhandel och prostitution som är ett stort samhällsproblem och som inte idrotten kan göras ansvarig för.
Vi skrev vidare att vi vill uppmana alla svenska fotbollsälskare som kommer att resa till VM att tänka på att det ska vara fair play både på och utanför fotbollsplanen. Det är helt enkelt inte OK att köpa sex.
Jag vill slutligen understryka att jag delar Anita Brodéns uppfattning att arbetet mot prostitution och människohandel för sexuella ändamål även måste föras internationellt. Det utökade samarbetet inom Europarådet men även inom EU och andra internationella forum kring människohandel speglar väl den uppfattning Sverige har. Genom detta samarbete har Sverige kunnat föra ut sin syn på prostitution i olika sammanhang och kommer även fortsättningsvis att göra det.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
