servicehandelns försäkringsskydd
Skriftlig fråga 2000/01:813 av Husmark Pehrsson, Cristina (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-02-28
- Anmäld
- 2001-03-06
- Besvarad
- 2001-03-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:813
av Cristina Husmark Pehrsson (m) till statsrådet Britta Lejon om servicehandelns försäkringsskyddFörsäkringsbolagen utformar sina företagsförsäkringar olika och konkurrerar med varandra i syfte att en väl fungerande konkurrens mellan bolagen ska innebära ett försäkringsmässigt skydd åt konsumenten.
I dag bedrivs servicehandeln, kiosker, närbutiker och liknande rörelser av uppskattningsvis 80 % invandrare. För dessa och övriga har det under hand blivit allt svårare att teckna företagsförsäkringar. I de fall man redan är etablerad så har premien höjts kraftigt och därför tvingas många bedriva sin rörelse oförsäkrad.
I försäkringsbolagens intresse ligger vanligtvis att inte förlora ett marknadssegment @ så icke i detta fallet. Det synes i stället föreligga ett mål från samtliga bolag att hålla dessa kunder utanför kretsen av försäkringstagare.
Min fråga till statsrådet är:
Vilka åtgärder ämnar statsrådet vidta för att belysa dessa försäkringstagares utsatthet?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:813 besvarad av finansminister Bosse Ringholm
Svar på fråga 2000/01:813 om servicehandelns försäkringsskydd
Finansminister Bosse Ringholm
Cristina Husmark Pehrsson har frågat statsrådet Britta Lejon om vilka åtgärder hon ämnar vidta för att belysa utsattheten för försäkringstagare i servicehandeln. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Som framgår av mitt förra svar i saken häromveckan till Cristina Husmark Pehrsson gäller principen om avtalsfrihet särskilt tydligt i förhållandet mellan näringsidkare. Försäkringsbolagen kan alltså själva, mot bakgrund av skadeutvecklingen, välja vilka villkor de vill erbjuda företagare. Varje försäkringsbolag gör sina egna bedömningar. Genom att bolagen tillämpar olika principer säkras en bredd i försäkringsutbudet. Den enskilde näringsidkaren kan dessutom föra en dialog med försäkringsbolaget om vilka åtgärder han eller hon kan vidta för att minska risken för skada och därmed sänka sin premie. Jag tror att en sådan dialog är särskilt viktig på områden där premierna rusar i höjden på grund av skaderisken.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

