Sekretessen i migrationsdomstolarna

Skriftlig fråga 2005/06:1870 av Hoffmann, Ulla (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2006-06-22
Besvarad
2006-07-07
Anmäld
2006-10-02
Svar anmält
2006-10-02

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 22 juni

Fråga 2005/06:1870 av Ulla Hoffmann (v) till justitieminister Thomas Bodström (s)

Sekretessen i migrationsdomstolarna

Migrationsdomstolarna i Göteborg och Malmö offentliggör i många fall namn och födelsedatum på den asylsökande i sina domar. Det förefaller som viss oklarhet råder beträffande tillämpningen av sekretessbestämmelsen för utlänningsärenden i 7 kap 14  § sekretesslagen i migrationsdomstolarna. Denna oklarhet kommer snabbt att leda till stora säkerhetsrisker för de asylsökande och deras anhöriga som finns kvar i hemlandet och till att många asylsökande kommer att bli s.k. ”sur place flyktingar” genom domstolarnas tillämpning av sekretesslagen.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta på grund av den uppkomna situationen?

 

Svar på skriftlig fråga 2005/06:1870 besvarad av Thomas Bodström

den 7 juli

Svar på fråga 2005/06:1870 om sekretessen i migrationsdomstolarna

Justitieminister Thomas Bodström

Ulla Hoffmann har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta med anledning av att det förefaller råda viss oklarhet beträffande tillämpningen av sekretessbestämmelsen för utlänningsärenden i migrationsdomstolarna.

Inom hela den offentliga sektorn gäller sekretess för uppgift som rör utlänning, om det kan antas att röjande av uppgiften skulle medföra fara för att någon utsätts för övergrepp eller annat allvarligt men som föranleds av förhållandet mellan utlänningen och utländsk stat eller myndighet eller organisation av utlänningar.

Härutöver gäller i verksamhet för kontroll över utlänningar och i ärende om svenskt medborgarskap sekretess för uppgift om enskilds personliga förhållanden, om det inte står klart att uppgiften kan röjas utan att den enskilde eller någon närstående till den enskilde lider men. Beträffande beslut i sådant ärende gäller denna sekretess dock endast för uppgift i skälen. Föreskriften om sekretess för beslutsskäl har tillkommit för att det anses viktigt att beslut i framför allt asylärenden förses med klargörande motiveringar.

Det följer således av sekretesslagen att myndigheter, bland annat migrationsdomstolarna, måste göra en bedömning i varje enskilt fall av om skaderisken är sådan att en uppgift avseende en asylsökande ska sekretessbeläggas i en allmän handling, till exempel i en dom, eller inte. Att denna bedömning kan falla olika ut i olika fall är naturligt. Jag kommer dock att följa utvecklingen och om det visar sig att det behövs kommer jag att vidta åtgärder.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.