Scientologikyrkan, Narconon och missbruksvården

Skriftlig fråga 2008/09:74 av Sachet, Ameer (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2008-10-08
Anmäld
2008-10-14
Besvarad
2008-10-15
Svar anmält
2008-10-15

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 8 oktober

Fråga

2008/09:74 Scientologikyrkan, Narconon och missbruksvården

av Ameer Sachet (s)

till statsrådet Maria Larsson (kd)

Scientologi är en religiös eller filosofisk lära som grundades av amerikanen Ron Hubbard på 1950-talet. Scientologerna har av både regeringar och domstolar anklagats för att hjärntvätta och utnyttja sina medlemmar.

SVT:s Uppdrag gransknings kartläggning visar att 156 kommuner har använt sig av tjänster från scientologernas så kallade frontorganisationer de senaste fem åren. Bland annat pekas det internationella behandlingsföretaget Narconon ut som en direkt kanal in i Scientologikyrkan.

Svenska kommuner anlitar Narconon och betalar alltså skattepengar till den hårt kritiserade scientologirörelsen. De hjälper därmed också scientologerna att värva lärjungar bland dem som behandlas. Narconons metoder har kritiserats av sakkunniga. Många läkare och psykiatrer som granskat Narconons metoder tar kraftigt avstånd från metoderna. Redan i slutet av 1999-talet kritiserade Socialstyrelsens vetenskapliga råd behandlingsmetoderna för att medföra potentiellt allvarliga medicinska risker för dem som undergår en behandling. Vidare ansågs påståenden om behandlingseffekter vara felaktiga, vilseledande och vetenskapligt helt ogrundade.

Narconons behandlingsmetoder uppfyller alltså inte kvalitetskraven i hälso- och sjukvårdslagen (HSL) eller socialtjänstlagen (SOL). Länsstyrelserna är ansvariga för tillståndsbeviljandet av behandlingshem.

Vilka initiativ avser statsrådet att ta för att skärpa tillsynen inom missbruksvården och förhindra sekter från att göra pengar på och värva anhängare bland missbrukare?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:74 besvarad av Statsrådet Maria Larsson

den 15 oktober

Svar på fråga

2008/09:74 Scientologikyrkan, Narconon och missbrukarvården

Statsrådet Maria Larsson

Ameer Sachet har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att skärpa tillsynen inom missbrukarvården och förhindra sekter från att göra pengar på och värva anhängare bland missbrukare.

Regeringen har den 24 april 2008 fattat beslut om en strategi för utveckling av missbrukar- och beroendevården. Socialstyrelsen och länsstyrelserna har i detta sammanhang fått i uppdrag att under åren 2008–2010 gemensamt genomföra en fördjupad tillsyn av missbrukar- och beroendevården. För detta ändamål har avsatts sammanlagt 40 miljoner kronor. Uppdraget innebär bland annat att granska samtliga hem för vård eller boende och behandlingshem för missbrukarvård liksom ett brett urval av enskilda och offentliga verksamheter som erbjuder öppenvård, vård och behandling för missbruk eller beroende. Både enskilda och offentliga verksamheter ska granskas utifrån bland annat hur de lever upp till en evidensbaserad vård i enlighet med Socialstyrelsens nationella riktlinjer för missbrukar- och beroendevården. Tillsynen ska ske genom såväl anmälda som oanmälda inspektioner och brukar- och patientperspektivet ska utvecklas i tillsynen och former för brukarmedverkan prövas.

Narconons behandlingsmetoder kommer således att granskas utifrån hur de uppfyller kvalitetskraven enligt socialtjänstlagen, hälso- och sjukvårdslagen och Socialstyrelsens nationella riktlinjer för missbrukar- och beroendevården.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.