Sanering av mark för att underlätta bostadsbyggande

Skriftlig fråga 2015/16:885 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2016-03-01
Överlämnad
2016-03-02
Anmäld
2016-03-03
Svarsdatum
2016-03-09
Besvarad
2016-03-09
Sista svarsdatum
2016-03-09

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

 

Riksdagen har gjort ett tillkännagivande till regeringen om att bostadsbyggandet ska vara en styrande faktor vid prioriteringen av områden för sanering av mark. På många orter i Sverige är det en stor brist på bostäder. Det är därför viktigt att det finns en möjlighet att vid sanering av mark prioritera områden som är betydelsefulla för bostadsbyggande. 

Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Mehmet Kaplan:

 

Vilka åtgärder har statsrådet och regeringen vidtagit för att tillmötesgå riksdagens tillkännagivande, och avser regeringen att vidta några ytterligare åtgärder i linje med riksdagens tillkännagivande?

Svar på skriftlig fråga 2015/16:885 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Dnr M2016/00646/Ke

Miljö- och energidepartementet

Klimat- och miljöministern samt vice statsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:885 av Jesper Skalberg Karlsson (M) Sanering av mark för att underlätta bostadsbyggande

Jesper Skalberg Karlsson har frågat statsrådet Mehmet Kaplan vilka åt-gärder statsrådet och regeringen har vidtagit för att tillmötesgå riks-dagens tillkännagivande om att bostadsbyggandet ska vara en styrande faktor vid prioriteringen av områden för sanering av mark och om reger-ingen avser att vidta några ytterligare åtgärder i linje med riksdagens till-kännagivande. Arbetet är så fördelat att det är jag som besvarar frågan.

Det är angeläget att sanera och återställa förorenade områden för att minska riskerna för människors hälsa och för miljön genom exponering av giftiga ämnen. En utveckling där bostadsbebyggelse i större utsträckning sker på områden som tidigare använts för annan verksamhet innebär en god hushållning med tätortsnära grönområden och genom att befint-lig infrastruktur helt eller delvis kan användas.

I budgetpropositionen för 2016 föreslog regeringen att ekonomiskt stöd till kommuner för sanering av mark för bostadsbyggande införs från och med 2016. Genom riksdagens beslut om budgetpropositionen i decem-ber 2015 tillförs UO20 anslaget 1:4 Sanering och återställning av för-orenade områden, 300 miljoner kronor 2016. För 2017 föreslås anslaget tillföras 300 miljoner kronor och därefter 200 miljoner kronor årligen
för detta ändamål. De närmare förutsättningarna för att ta del av stödet kommer att beslutas av regeringen i förordning. För att ytterligare stimulera sanering av förorenade områden tillfördes det nämnda anslaget 50 miljoner kronor från och med 2016 enligt förslag i vårpropositionen 2015 för återställning av förorenade områden med människors hälsa och miljön som prioritetsgrund. Att kunna bebygga dessa områden med bostäder är viktigt för att motverka ytterligare bostadsbrist.

Stockholm den 9 mars 2016

Åsa Romson

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.