samverkan mellan högskolan och kvalificerad yrkesutbildning
Skriftlig fråga 2000/01:1558 av Davidson, Inger (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-08-07
- Besvarad
- 2001-08-21
- Anmäld
- 2001-09-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 7 augusti
Fråga 2000/01:1558
av Inger Davidson (kd) till utbildningsminister Thomas Östros om samverkan mellan högskolan och kvalificerad yrkesutbildningSedan 1996 har en försöksverksamhet pågått inom flera yrkesgrenar som kallas kvalificerad yrkesutbildning (KY). Den 9 maj beslutade riksdagen att KY-utbildningen ska bli en reguljär eftergymnasial utbildning fr.o.m. den 1 januari 2002. Denna nya form av utbildning som är mer teoretisk än gymnasieutbildningen men inte fullt lika teoretisk som högskolan är en välkommen åtgärd inom speciellt vårdsektorn där brist på kompetent personal ofta råder.
Ett problem som uppstått för många som valt att läsa inom KY är att de inte kunnat tillgodoräkna sig den utbildningen senare på högskolan. Ett vårdbiträde som exempelvis valt att läsa till s.k. kvalificerad undersköterska i två år kan inte tillgodoräkna sig detta om han eller hon senare väljer att läsa till sjuksköterska på högskolan. I värsta fall så kan KY-utbildningen räknas för ingenting och man måste finansiera ytterligare hela tre års studier.
Min fråga till utbildningsministern är:
Vad avser utbildningsministern göra för att underlätta för dem som studerat inom den kvalificerade yrkesutbildningen att kunna tillgodoräkna sig åtminstone delar av dessa studier senare i högskolan?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:1558 besvarad av utbildningsminister Thomas Östros
Svar på fråga 2000/01:1558 om samverkan mellan högskolan och kvalificerad yrkesutbildning
Utbildningsminister Thomas Östros
Inger Davidson har frågat mig vad jag avser att göra för att underlätta för dem som studerat inom den kvalificerade yrkesutbildningen att kunna tillgodoräkna sig åtminstone delar av dessa studier senare i högskolan.
Frågan om möjligheten för en person att få tillgodoräkna sig delar av sin kvalificerade yrkesutbildning är en mycket viktig fråga som också uppmärksammades i den proposition som regeringen lade fram till riksdagen i januari i år om kvalificerad yrkesutbildning (prop. 2000/01:63). Det är inte ekonomiskt försvarbart att personer som redan har viss kompetens ska tvingas genomgå samma utbildning en gång till av formella skäl.
Enligt nuvarande bestämmelser ankommer det på högskolorna att pröva om en tidigare utbildning kan tillgodoräknas i enlighet med de bestämmelser som anges i högskoleförordningen (1993:100). Enligt 6 kap. 13 § har student rätt att tillgodoräkna sig annan utbildning än högskoleutbildning, om de kunskaper och färdigheter som studenten åberopar är av sådan beskaffenhet och har en sådan omfattning att de i huvudsak svarar mot den utbildning för vilken de är avsedda att tillgodoräknas. Även kunskaper och färdigheter som har förvärvats i yrkesverksamhet får tillgodoräknas.
Det är emellertid en grannlaga uppgift för högskolorna att avgöra vilka reella kunskaper och färdigheter en person har vid tillgodoräknande av utbildning. Högskolorna bör därför arbeta mer med att utveckla metoder för värdering av annan kompetens än den som erhållits inom högskolan, men som motsvarar sådan utbildning som bedrivs inom högskolan. Detta utvecklingsarbete ska också omfatta bedömning av behörighetskraven när det gäller personer som inte uppfyller de formella kraven för viss högskoleutbildning men som genom annan utbildning eller praktisk erfarenhet bedöms ha förutsättningar att tillgodogöra sig den sökta utbildningen. Närmare förslag om detta kommer regeringen att presentera i den proposition om högskolan som regeringen har för avsikt att överlämna till riksdagen under hösten.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

