samråd med EU-nämnden inför EU-toppmöten
Skriftlig fråga 2002/03:868 av Hamilton, Carl B (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-05-05
- Inlämnad
- 2003-05-05
- Besvarad
- 2003-05-15
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar anmält
- 2003-05-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 5 maj
Fråga 2002/03:868
av Carl B Hamilton (fp) till statsminister Göran Persson om samråd med EU-nämnden inför EU-toppmötenDen 16 april 2003 deltog statsministern i ett EU-toppmöte. Dessförinnan hade samråd inte skett med EU-nämnden, och efteråt har heller ingen redovisning i kammaren ägt rum. Utrikesministern har dock denna gång kort rapporterat från toppmötet i samband med EU-nämnd den 28 april.
Statsministern har sedan 1996 samrått med EU-nämnden. Anledningen till att samråd denna gång inte ägde rum uppfattar jag som olyckligt, oavsiktligt och enbart betingat av praktiska problem.
För att klargöra ordningen vill jag dock få detta bekräftat även från statsministerns sida, och få hans principiella inställning till samråd inför EU-toppmöten.
Min fråga till statsministern är:
Är statsministern beredd att delta i samråd med EU-nämnden inför EU-toppmöten, oberoende av formell status?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:868 besvarad av Anna Lindh
den 15 maj
Svar på fråga 2002/03:868 om samråd med EU-nämnden inför EU-toppmöten
Utrikesminister Anna Lindh
Carl B Hamilton har frågat statsministern, med anledning av att inget samråd med EU-nämnden genomfördes inför EU-toppmötet den 16 april, om han är beredd att delta i samråd med EU-nämnden inför EU-toppmöten, oberoende av formell status. Frågan har överlämnats till mig.
Samråden med EU-nämnden (EUN) är en viktig del i förberedelserna för regeringens agerande i rådets arbete. Även om samrådsskyldigheten formellt endast omfattar frågor där rådet fattar beslut, förhandlingar inför sådana beslut och frågor som EU-nämnden särskilt bestämmer, har regeringen välkomnat att samråd också sker i andra frågor som diskuteras i rådet. På samma sätt är det ur regeringens synpunkt naturligt och viktigt att samråd med nämnden sker inför Europeiska rådets möten även om det inte där fattas beslut som är formella i fördragets mening.
Mötet den 16 april i Aten var inte något formellt möte med Europeiska rådet. Det var en informell diskussion som anordnades i anslutning till att anslutningsfördragen för de tio nya medlemsländerna undertecknades. Inga slutsatser antogs vid mötet. Diskussionen handlade om det pågående arbetet i konventet om EU:s framtid. Några formella regeringspositioner framförs ännu inte i denna fas av arbetet. Detta blir aktuellt först när regeringskonferensens arbete inleds. De regeringspositioner som då framförs kommer att grundas på dels riksdagsbehandlingen av den skrivelse i ärendet som regeringen presenterar efter konventets avslutning, dels också på ett löpande samråd med EUN i enlighet med vad som varit praxis vid tidigare fördragsändringsdiskussioner.
Informella möten med Europeiska rådet har förekommit med viss regelbundenhet under de senaste åren. Regeringen har inte funnit anledning att samråda heller inför dessa möten eftersom några beslut inte fattas.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
