Samlat grepp kring socialförsäkringar

Skriftlig fråga 2010/11:161 av Gunther, Penilla (KD)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2010-12-10
Inlämnad
2010-12-10
Besvarad
2010-12-15
Svar anmält
2010-12-15

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 december

Fråga

2010/11:161 Samlat grepp kring socialförsäkringar

av Penilla Gunther (KD)

till statsrådet Ulf Kristersson (M)

Det pågår en debatt om socialförsäkringar i allmänhet och sjukförsäkringen i synnerhet. Detta är inget konstigt då det påverkar människor i stor utsträckning. Enligt uppgift pågår utredningar på flera håll kring frågor inom socialförsäkringsområdet.

Först och främst finns den parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S2010:04), men även Inspektionen för Socialförsäkringen, ISF, har flera utredningsuppdrag, till exempel kring tillämpningen av den nya sjukskrivningsprocessen. Det finns även önskemål och behov av en snabbare utredning kring det som av många upplevts som omänskligt, när människor hamnat ”mellan stolarna”, ett arbete som jag uppfattat pågår på departementet.

Min fråga till statsrådet är vilket arbete han har initierat för att ta ett samlat grepp kring alla dessa olika delar i syfte att få ett ännu bättre socialförsäkringssystem, där de som faktiskt saknar arbetsförmåga får ersättning från sjukförsäkringen.

Svar på skriftlig fråga 2010/11:161 besvarad av Statsrådet Ulf Kristersson

den 15 december

Svar på fråga

2010/11:161 Samlat grepp kring socialförsäkringar

Statsrådet Ulf Kristersson

Penilla Gunther har frågat mig vilket arbete jag har initierat för att ta ett samlat grepp kring olika utredningar om sjukförsäkringen i syfte att få ett ännu bättre socialförsäkringssystem, där de som faktiskt saknar arbetsförmåga får ersättning från sjukförsäkringen.

Regeringens sjukförsäkringsreform innefattar en rad åtgärder med stor bredd. För att säkerställa att regeringens reformer får avsedd effekt har regeringen ansett det angeläget att reformerna följs upp och utvärderas. I detta syfte har regeringen initierat flera uppföljningar av de olika åtgärderna i reformpaketet. Förutom de uppdrag till ISF som Penilla Gunther nämner, har bland annat Försäkringskassan fått i uppdrag att följa upp rehabiliteringskedjan. Utvärderingarna utgör ett viktigt underlag i ett pågående arbete inom Regeringskansliet att se över om regelverken och deras tillämpning har fått icke avsedda konsekvenser för enskilda individer.

En parlamentarisk utredning har tillsatts för att se över de allmänna försäkringarna vid sjukdom och arbetslöshet. Kommittén ska redovisa sitt arbete senast den 15 maj 2013. Den parlamentariska utredningen har således både ett bredare och mer långsiktigt uppdrag.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.