Samhalls framtid
Skriftlig fråga 1999/2000:1146 av Saarinen, Ingegerd (mp)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2000-06-20
- Besvarad:
- 2000-06-29
- Anmäld:
- 2000-07-04
den 19 juni
Fråga 1999/2000:1146
av Ingegerd Saarinen (mp) till näringsminister Björn Rosengren om Samhalls framtidSamhall är ett statligt företag som sysselsätter 29 000 arbetshandikappade. Företaget är underleverantör till verksamheter inom industri- och tjänstesektorerna. Samhall startades dels för att ge arbetshandikappade rätten till ett arbete med utvecklande uppgifter och dels för att ge dem det stöd och den utbildning de behöver för att bli attraktivare för den vanliga arbetsmarknaden.
Förtaget har effektiviserats av ekonomiska skäl och trycket på de anställda har ökat årligen. Arbetsbelastningen har blivit så allvarlig, både för direktanställda (arbetsledare m.fl.) och anställda att arbetsledare blir sjuka av stress och själva blir arbetshandikappade och slås ut från verksamheten. I många fall fungerar nu Samhall som en arbetsmarknadsåtgärd för arbetslösa.
En annan aspekt av verksamheten är att Samhall konkurrerar med privata underleverantörer på marknaden. Små snickerier i glesbygd har exempelvis konkurrerats ut.
Avser näringsministern mot denna bakgrund föreslå förändring i riktlinjerna för Samhalls verksamhet?

