Säkrande av resurser till hemslöjd och slöjd
Skriftlig fråga 2024/25:1276 av Ewa Pihl Krabbe (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2025-06-23
- Överlämnad
- 2025-06-24
- Besvarad
- 2025-07-08
- Svarsdatum
- 2025-07-08
- Sista svarsdatum
- 2025-07-08
- Anmäld
- 2025-08-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Hemslöjdsrörelsen, med ett nittiotal medlemsorganisationer och drygt 14 000 medlemmar, är en viktig aktör för att uppfylla de nationella kulturpolitiska målen, inte minst målet om tillgänglighet om att alla ska ha möjlighet att delta i kulturlivet. Hemslöjden är en civilsamhällesorganisation som erbjuder öppna prova-på-aktiviteter, kurser och utställningar i hela Sverige. Staten har tyckt att detta är en viktig roll, vilket bland annat framgått genom att SHR, Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund, särskilt nämnts som bidragsmottagare i regleringsbrevet för Nämnden för hemslöjdsfrågor.
Regeringen har den 28 maj fattat beslut om att Nämnden för hemslöjdsfrågor (NFH) ska avvecklas och att dess uppgifter ska ha inordnats i Statens kulturråd den 1 januari 2026. Kunskapen och engagemanget för slöjd måste nu föras över till Kulturrådet, liksom informationen om att det statliga stödet i form av ett årligt organisationsbidrag är av mycket stor betydelse för hemslöjden. Hur det kommande regleringsbrevet och kommande instruktioner utformas, och inte minst hur dessa efterlevs, är också synnerligen viktigt för hemslöjdsrörelsen. Staten har i alla år, av kultur- och näringspolitiska skäl, stöttat slöjdrörelsen, och det statliga stödet är än i dag omistligt. Förutom medlemsavgifter saknas nämnvärda alternativa möjligheter till finansiering.
Det finns en avsevärd risk för att en mindre civilsamhällesorganisation, som Hemslöjden, kan hamna i skymundan i en så stor myndighet som Kulturrådet utgör. Den svenska slöjden kommer att långsamt dö ut om det inte finns förutsättningar för en återväxt. Hemslöjden är den breda, öppna rörelsen i hela landet, som väcker intresse för slöjd, överför kunskap och bidrar till att slöjden både utvecklas och överlever.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga kulturminister Parisa Liljestrand:
Avser ministern att inom sitt verksamhetsområde verka för att säkra resurserna till hemslöjd och slöjd i samband med att uppdraget att främja hemslöjd ska inordnas i Statens kulturråd?
Svar på skriftlig fråga 2024/25:1276 besvarad av Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Svar på fråga 2024/25:1276 Säkrande av resurser till hemslöjd och slöjd
till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Svar på fråga 2024/25:1276 av Ewa Pihl Krabbe (S)
Säkrande av resurser till hemslöjd och slöjd
Ewa Pihl Krabbe har frågat mig om jag avser att inom mitt verksamhetsområde verka för att säkra resurserna till hemslöjd och slöjd i samband med att uppdraget att främja hemslöjd ska inordnas i Statens kulturråd.
Regeringen har i budgetpropositionen för 2025 anfört att åtgärder behöver vidtas för att öka effektiviteten i den statligt finansierade verksamheten. Varje skattekrona ska användas klokt och statligt finansierad verksamhet ska ständigt vara föremål för omprövning och prioritering. Enligt regeringen behöver statsförvaltningen bli mer ändamålsenligt organiserad och mindre fragmenterad, antalet myndigheter och därmed organisatoriska gränser minska och myndigheternas kärnuppgifter prioriteras (prop. 2024/25:1 utg.omr. 2 avsnitt 4.6).
Statens kulturråd har i uppgift att, med utgångspunkt i de nationella kulturpolitiska målen, verka för kulturens utveckling och tillgänglighet genom att fördela och följa upp statliga bidrag och genom andra främjande åtgärder. Statens kulturråd har verksamhetsmässiga samband med Nämnden för hemslöjdsfrågor bl.a. i uppgiften att fördela bidrag till kulturens utveckling och tillgänglighet.
Avsikten med överföringen av nämndens verksamhet till Statens kulturråd är att bidra till minskad sårbarhet och en mer ändamålsenlig organisering, bl.a. utifrån de verksamhetsmässiga kopplingar som finns mellan myndigheterna. Utöver det bedömer regeringen att ett inordnande av Nämnden för hemslöjdsfrågors uppgifter i Statens kulturråd kan ge nya möjligheter till utveckling inom slöjdområdet.
Stockholm den 8 juli 2025
Parisa Liljestrand
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.