säkerställan av baseringsmöjlighet i Göteborg
Skriftlig fråga 2002/03:761 av Flyborg, Eva (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-04-07
- Anmäld
- 2003-04-08
- Besvarad
- 2003-04-15
- Svar anmält
- 2003-04-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 7 april
Fråga 2002/03:761
av Eva Flyborg (fp) till försvarsminister Leni Björklund om säkerställan av baseringsmöjlighet i GöteborgDet av riksdagen fattade försvarsbeslutet år 2000 innebar att möjligheten för basering av kvalificerade fartygsförband i Göteborg fastställdes till minst 180 dagar per år. Den befintliga militära hamnen Tångudden, belägen inom området för Göteborgs garnison, har till den 31 mars 2003 berett denna möjlighet.
Försvarsministern har genom tidigare ställd fråga uppmärksammats på att Försvarsmaktens högkvarter sedan den 31 mars 2003 sagt upp gällande hamnavtal. Det innebär att baseringsmöjligheterna för kvalificerade fartygsförband i Göteborg inte längre existerar. Det har i Högkvarterets beslut aldrig pekats ut någon alternativ plats för basering i Göteborg. Ingen sådan annan plats finns heller att tillgå för detta ändamål. All tillgänglig civil eller militär information och expertis bekräftar också denna bild.
Genom att säga upp det befintliga hamnavtalet, går det enligt min mening inte att dra några andra slutsatser än att Försvarsmakten medvetet frångår det gällande beslutet i riksdagen. Detta är en mycket allvarligt situation.
Mot bakgrund av det ovan nämnda vill jag fråga försvarsministern:
Avser försvarsministern att vidta åtgärder så att riksdagsbeslutet kommer att kunna tillgodoses efter det att avtalet med Tånguddens hamn sagts upp, om detta inte är fallet vilka åtgärder bör vidtas för att säkerställa fortsatt baseringsmöjlighet i Göteborg enligt gällande försvarsbeslut?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:761 besvarad av Leni Björklund
den 16 april
Svar på fråga 2002/03:761 om säkerställan av baseringsmöjlighet i Göteborg
Försvarsminister Leni Björklund
Eva Flyborg har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder så att riksdagsbeslutet kommer att kunna tillgodoses efter det att Försvarsmakten har sagt upp avtalet om Tånguddens hamn, samt @ om detta inte är fallet @ vilka åtgärder som bör vidtas för att säkerställa fortsatt baseringsmöjlighet i Göteborg enligt gällande försvarsbeslut. Eva Flyborg anför i sin fråga att det av riksdagen 2000 fattade försvarsbeslutet innebär att möjligheten för basering av kvalificerade fartygsförband i Göteborg fastställdes till minst 180 dagar per år.
Den 26 mars 2003 svarade jag på en annan fråga av Eva Flyborg om baseringsmöjligheter för fartygsförband i Göteborg (fråga 2002/03:692). Jag svarade då bland annat följande. I mars 2000 fattade riksdagen beslut om bland annat marinens grundorganisation (prop. 1999/2000:30, bet. 1999/2000:FöU2, rskr. 1999/2000:168). I propositionen anförde regeringen att det bör finnas två likvärdiga baser för sjöstridskrafterna. Dessa bör vara Haninge och Karlskrona. Dessutom bör det enligt regeringen finnas baseringsmöjlighet på ytterligare en plats. Regeringen ansåg i propositionen vidare att det bör finnas möjlighet till fortsatt verksamhet för sjöstridsförband i Göteborg. Flottans fartyg bör därför enligt regeringen i samband med övningsverksamhet etcetera ha möjlighet till tillfällig basering i Göteborg.
Försvarsutskottet delade i sitt betänkande regeringens bedömning att det bör finnas två likvärdiga baser för sjöstridskrafterna och att dessa bör vara Haninge och Karlskrona samt att det därutöver bör finnas baseringsmöjlighet på ytterligare en plats. Utskottet kommenterade inte frågan om möjlighet till tillfällig basering i Göteborg. Riksdagen biföll @ med undantag för lokaliseringen av Operativa insatsledningen @ regeringens förslag till omfattning av Försvarsmaktens grundorganisation och lokalisering av däri ingående organisationsenheter.
Som jag sade i svaret på Eva Flyborgs förra fråga är det regeringens uppfattning att det ska finnas möjlighet till tillfällig basering av fartygsförband i Göteborg. Jag vill nu lägga till att det är Försvarsmakten som bestämmer hur detta ska genomföras. Jag utgår från att Försvarsmakten, även sedan avtalet om Tångudden har sagts upp, kan genomföra tillfällig basering av fartygsförband i Göteborg.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
