säkerhetstjänsters informationsutbyte angående Palestinaaktivister

Skriftlig fråga 2004/05:2080 av Larsson, Kalle (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2005-08-03
Besvarad
2005-08-15
Anmäld
2005-09-13
Svar anmält
2005-09-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 augusti

Fråga 2004/05:2080

av Kalle Larsson (v) till justitieminister Thomas Bodström om säkerhetstjänsters informationsutbyte angående Palestinaaktivister

En svensk kvinna stoppades i förra veckan av israelisk säkerhetspolis på en flygplats i Tel Aviv. Kvinnan är medlem av International Solidarity Movement (ISM), en organisation som arbetar för att "uppmärksamma den palestinska kampen för frihet och slut på den israeliska ockupationen". Under förhör visade säkerhetspolisen enligt uppgift upp 168 filer med hennes namn kopplat till ISM. Den israeliska säkerhetspolisen uppgav sig ha kontakt med svenska Säpo. Efter hot, utpressning och aggressivt beteende från polisens sida medgav hon att hon är engagerad i ISM. De försökte då pressa kvinnan på ytterligare information om ISM, henne själv, andra aktivister och palestinier som hon hade arbetat med. Efter två dagar i häkte fördes hon sedan tillbaka till Sverige med hjälp av österrikisk polis.

ISM begår inga brott och utgår från icke-våldsprincipen. Ändå tyder uppgifterna som framkommit på att Säpo samlar information om medlemmar, som de sedan vidarebefordrar till israelisk säkerhetstjänst. Detta skulle i så fall vara en ordning som rimmar illa med principer som åsiktsfrihet.

Min fråga till ministern är:

Avser ministern att vidta några åtgärder med anledning av de uppgifter som framkommit som tyder på ett informationsutbyte angående svenska aktivister, mellan Säpo och israelisk säkerhetstjänst?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:2080 besvarad av Thomas Bodström

den 16 augusti

Svar på fråga 2004/05:2080 om säkerhetstjänsters informationsutbyte angående Palestinaaktivister

Justitieminister Thomas Bodström

Kalle Larsson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder med anledning av uppgifter som han menar tyder på ett informationsutbyte angående svenska aktivister mellan Säpo och israelisk säkerhetstjänst.

Säkerhetspolisen har givetvis ett samarbete med andra länders säkerhetstjänster då detta är ett nödvändigt instrument för att bedriva verksamheten. Lika självklart är det att detta samarbete ska ske med eftertänksamhet och försiktighet. Som Kalle Larsson förstår tänker jag inte närmare kommentera Säkerhetspolisens operativa arbete.

I frågan framkommer även att Kalle Larsson undrar över Säkerhetspolisens registrering av fredsaktivister. Säkerhetspolisen registrerar självklart inte någon på grund av att han eller hon är fredsaktivist. Säkerhetspolisens möjligheter att registrera eller i övrigt behandla personuppgifter är reglerat i lag. I 33 § polisdatalagen regleras vilka uppgifter Säkerhetspolisens register får innehålla. Dessutom granskar Registernämnden Säkerhetspolisens behandling av personuppgifter enligt polisdatalagen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.