säkerheten på apoteken
Skriftlig fråga 1998/99:546 av Westerholm, Barbro (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1999-04-20
- Anmäld
- 1999-04-27
- Besvarad
- 1999-04-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 april
Hösten 1998 påtalade Läkemedelsverket stora brister i säkerheten på landets apotek. Sveriges Farmacevtförbund har sedan följt upp vad som hänt och det visar sig att bristerna kvarstod i mars 1999. Av Läkemedelsverkets rapport framgår att bristerna kan tillskrivas de besparingskrav som ålagts Apoteket AB.
Den omläggning av högkostnadsskyddet som aviseras i regeringens proposition 1998/99:106 kommer att öka belastningen vid landets apotek.
Därför vill jag fråga vad regeringen avser göra för att höja säkerheten vid receptexpedition vid landets apotek.
Svar på skriftlig fråga 1998/99:546 besvarad av Socialminister Lars Engqvist
- Socialminister Lars Engqvist
den 28 april
Barbro Westerholm har frågat mig vad regeringen avser att göra för att höja säkerheten vid receptexpediering vid landets apotek.
Det är Läkemedelsverket som utger föreskrifter avseende säkerheten vid receptexpedition på apotek och utövar tillsyn över denna. Med anledning av de brister vid bl.a. receptexpediering som Läkemedelsverket påtalade i sin inspektionsrapport sommaren 1998 har Apoteket AB startat ett omfattande åtgärdsprogram som i flera viktiga delar skall vara genomförda i juli 1999. Åtgärdsprogrammet omfattar bl.a. ökad datasäkerhet, personalökning och översyn av självvalsrutinerna. Apoteket AB har också skärpt de interna instruktionerna till personalen och genom egentillsyn följt upp implementeringen.
För att lindra den "hamstring" av läkemedel som brukar inträffa vid ändring av regler i läkemedelsförmånen har regeringen i mars i år beslutat om vissa ändringar i förordningen (SFS 1999:173) om högkostnadsskydd vid köp av läkemedel m.m. så att en viss tid måste gå innan ett förnyat utlämnande av läkemedel på itererat recept får göras. Det är regeringens uppfattning att det inte kommer att bli lika hög belastning på apoteken som det blev när den nuvarande lagen beslutades år 1996.
För att ändå motverka de effekter som en förändring av högkostnadsskyddet inom läkemedelsförmånen kan medföra, finns en handlingsplan upprättad inom Apoteket AB. En funktion dit allmänheten kan vända sig för att få svar på vad förändringen innebär för den enskilda individen skall inrättas för att avlasta apoteken. Det finns också detaljplaner på samverkan med partihandeln för att säkerställa tillgängligheten av läkemedel på apotek samt för information till apotekscheferna och apoteksdirektörerna så att nödvändiga omdispositioner och omprioriteringar skall kunna göras för att undvika köer på apoteken om detta skulle uppstå.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
