säkerheten för sjöfarten på västkusten

Skriftlig fråga 2004/05:190 av Lindén, Rolf (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-10-22
Inlämnad
2004-10-22
Besvarad
2004-10-27
Svar anmält
2004-10-27

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 22 oktober

Fråga 2004/05:190

av Rolf Lindén (s) till försvarsminister Leni Björklund om säkerheten för sjöfarten på västkusten

Jag stöder den nya inriktning som kommer till uttryck i försvarsbeslutet. Det är positivt att försvaret spetsas och att resurser förs från militär till polis och civila myndigheter samt att Sverige får en större kapacitet att agera internationellt i fredsbevarande insatser.

Vi anser att det finns bättre förutsättningar att utbilda ett amfibieförband i Göteborg än i Stockholmsregionen. I Göteborg finns en isfri skärgård som erbjuder övningsmöjligheter året runt. Norra Europas största hamn ger också möjlighet att öva i unika miljöer som inte finns någon annanstans i Sverige. Etableringskostnaden för ett amfibieregemente på Berga i Stockholm överstiger vida alternativet Amf 4 i Göteborg.

Helikopterdivisionen på Säve har en väsentlig betydelse för sjösäkerheten i Göteborgs skärgård. Samarbetet mellan den civila och militära verksamheten är en garant för sjösäkerheten. Därför är det av största vikt att omfattningen på verksamheten inte minskar, utan att den fortsatta driften kan säkras. Jag är oroad över hur sjösäkerheten kommer att påverkas om Helikopterdivisionen på Säve flyttas.

På vilket sätt kommer försvarsministern att agera för att se till att säkerheten för sjöfarten utmed västkusten kan garanteras om helikopterdivisionen flyttas från Säve?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:190 besvarad av Leni Björklund

den 27 oktober

Svar på fråga 2004/05:190 om säkerheten för sjöfarten på västkusten

Statsrådet Ulrica Messing

Rolf Lindén har frågat försvarsminister Leni Björklund på vilket sätt ministern kommer att agera för att se till att säkerheten för sjöfarten utmed västkusten kan garanteras om helikopterdivisionen flyttas från Säve. Ansvarsfördelningen inom regeringen är sådan att det är jag som svarar på frågan.

Jag delar Rolf Lindéns syn på vikten av att vi fortsätter att skapa tillfredsställande förutsättningar för en effektiv sjöräddning. Det är Sjöfartsverket som @ enligt förordningen (2003:789) om skydd mot olyckor @ ansvarar för att det finns fullgod sjöräddningsförmåga på dels svenskt sjöterritorium, med vissa undantag, dels internationellt vatten som tillhör svensk sjöräddningsregion. Förutom de båtar och fartyg som kan användas för sjöräddningsändamål, finns i nuläget även tillgång till räddningshelikoptrar på fem platser i landet.

Fullgod räddningsförmåga är en central fråga för Sjöfartsverket vid planeringen av resursfördelning för räddningshelikoptrar. Inom ramen för sitt sjöräddningsansvar arbetar Sjöfartsverket kontinuerligt för att finna nya kostnadseffektiva lösningar i syfte att sjöräddningen ska kunna behålla hög kvalitet. Sjöfartsverket och Försvarsmakten har ingått avtal om att ha kapacitet för helikopterberedskap. De båda myndigheterna för kontinuerliga samtal om samarbetet i fråga om helikopterberedskap och mot bakgrund av det försvarspolitiska beslutet kommer dessa diskussioner att intensifieras.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.