Sahrawibarnen på Kuba

Skriftlig fråga 2005/06:1269 av Enochson, Annelie (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2006-03-23
Inlämnad
2006-03-23
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2006-03-31
Svar anmält
2006-04-03

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 23 mars

Fråga 2005/06:1269 av Annelie Enochson (kd) till vice statsminister och utrikesminister Bosse Ringholm (s)

Sahrawibarnen på Kuba

Sahrawi är ett folk som lever i västra Sahara. Under senare år har FN:s kommission för mänskliga rättigheter tagit upp att Polisario (en nationalistisk organisation som kämpar för ett fritt och oberoende Västsahara) varje år skickar ett par hundra sahrawibarn från Algeriet till Kuba mot barnens och familjernas vilja. I dag beräknas det finnas upp emot 3 000 sahrawibarn på Kuba.

Det finns exempel på pojkar som vid åtta års ålder tvingats åka till Kuba på militärskola. 16 år senare fick de återvända. Under denna tid var det inte tillåtet att kontakta föräldrarna, utöva sin islamska tro eller lära känna Saharas traditioner. Denna behandling strider mot barnens rättigheter och grundläggande mänskliga rättigheter.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att i internationella sammanhang verka för att Algeriet och Kuba inte kränker sahrawibarnens grundläggande rättigheter?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:1269 besvarad av Carin Jämtin

den 31 mars

Svar på fråga 2005/06:1269 om sahrawibarnen på Kuba

Utrikesminister Carin Jämtin

Annelie Enochson har frågat vilka åtgärder utrikesministern avser att vidta för att i internationella sammanhang verka för att Algeriet och Kuba inte kränker de sahrawiska/västsahariska barnens grundläggande fri- och rättigheter.

De västsahariska flyktingarna har befunnit sig i läger i Tindouf i sydvästra Algeriet sedan 1975 när Marocko ockuperade Västsahara. Flyktingsituationen är en konsekvens av den ännu olösta konflikten om västra Sahara. Flyktingarna lever under svåra förhållanden och endast de mest grundläggande behoven av sjukvård och skolgång kan lösas i lägren. Sverige ger ett omfattande bilateralt humanitärt stöd till flyktingarna i Algeriet (år 2005 beslutade Sida om bidrag på över 16 miljoner svenska kronor) via frivilligorganisationer. Sverige lämnar därutöver icke oansenliga bidrag genom multilaterala organisationer som UNHCR (FN:s flyktingorganisation), WFP (World Food Programme) och Echo (EU:s humanitära bistånd).

Några länder som Spanien, Kuba och Algeriet lämnar stipendier till västsahariska barn för utbildning i sina respektive länder. Det är inte känt för regeringen att västsahariska barn skulle utnyttjas eller tvingas på det sätt som frågeställaren uppger.

Konventionen om barnets rättigheter gäller givetvis för de västsahariska barnen och ska tillämpas i alla dess delar. Vi kommer att försöka få fram mer fakta om situationen och därefter ta ställning till om och hur frågan ska drivas i internationella sammanhang.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.