Sahelområdet
Skriftlig fråga 2011/12:215 av Hägg, Carina (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2011-12-06
- Inlämnad
- 2011-12-06
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2011-12-15
- Svar anmält
- 2011-12-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 6 december
Fråga
2011/12:215 Sahelområdet
av Carina Hägg (S)
till utrikesminister Carl Bildt (M)
Alltsedan 2007 har en handlingsplan för EU-kommissionens samverkan i Sahelländerna funnits, Sahel Global Plan. Vid mötet i Luxemburg 2010 diskuterades situationen i Sahel med fokus på att stabilisera regionen, och en enighet uppnåddes om ett nära samarbete med staterna i regionen, FN, Afrikanska unionen med flera partner för att främja säkerhet, stabilitet, utveckling och gott styre i regionen. Omvälvningarna i Nordafrika berör även denna komplicerade och delvis instabila region. Regeringen bekräftade bortförandet av en svensk medborgare i Mali vilket definieras som en polisfråga. Sverige har ambassad i Bamako, och flera länder agerar på hög nivå. Catherine Ashton, Europeiska unionens höga representant för utrikesfrågor och säkerhetspolitik, har fördömt kidnappningarna i Timbuktu. Rådet ”antog” en ny strategi den 21 mars 2011. Ambitioner för en uniformerad insats i området har framkommit. Regeringens förhållning till en tillämpning av strategin är däremot oklar.
Med anledning av det anförda vill jag fråga utrikesministern på vilket sätt han har för avsikt att ta initiativ utifrån EU:s strategi för säkerhet och utveckling i Sahelregionen.
Svar på skriftlig fråga 2011/12:215 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
Svar på fråga
2011/12:215 Sahelområdet
Utrikesminister Carl Bildt
Carina Hägg har frågat mig på vilket sätt jag har för avsikt att ta initiativ utifrån EU:s strategi för säkerhet och utveckling i Sahelregionen.
Sverige var drivande under det svenska ordförandeskapet 2009 för att ta fram en EU-strategi för Sahelregionen. I september 2010 skrev jag, tillsammans med sju av mina europeiska kolleger, ett brev till EU:s höga representant för att uppmärksamma situationen i Sahel och behovet av en EU-gemensam strategi för Sahel. I rådet den 21 mars 2011 presenterades och välkomnades den så kallade Sahelstrategin, benämnd European Strategy for Security and Development in the Sahel. Strategin analyserar de utmaningar som Sahel står inför samt anger de EU-instrument som finns till förfogande för att hantera dessa utmaningar. Sverige bidrar till strategin genom ett omfattande bilateralt utvecklingssamarbete i regionen, med särskilt fokus på Mali och Burkina Faso. Sverige deltar även i olika forum till exempel inom EU:s rådsarbetsgrupper, där diskussioner sker om hur EU och andra organisationer kan bidra till ökad stabilitet och utveckling i Sahel.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

