ROT-avdrag för upprustning av skolor och andra byggnader
Skriftlig fråga 2008/09:631 av Sachet, Ameer (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2009-02-18
- Inlämnad
- 2009-02-18
- Besvarad
- 2009-02-25
- Svar anmält
- 2009-02-25
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2008/09:631 ROT-avdrag för upprustning av skolor och andra byggnader
av Ameer Sachet (s)
till finansminister Anders Borg (m)
En rundringning bland skolledningarna på Örebros grundskolor som gjorts av kommunens liberala tidning visar att underhållet inte är tillräckligt på hälften av dem. Många är gamla och slitna. Ansvariga politiker från det borgerliga styret i Örebro delar uppfattningen att stora behov föreligger. Örebro kommun torde knappast vara unik. Om även fastighetsägare tilläts utnyttja ett ROT-bidrag skulle många nya jobb kunna skapas samtidigt som både hyresrättsfastigheter och offentliga lokaler upprustades.
Avser statsrådet att ta ett initiativ till att utvidga ROT-avdraget till att gälla även för privata och offentliga fastighetsägare?
Svar på skriftlig fråga 2008/09:631 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på frågorna
2008/09:631 ROT-avdrag för upprustning av skolor och andra byggnader
2008/09:632 ROT-avdraget och olika upplåtelseformer
2008/09:638 ROT, ägarlägenheter och kooperativ hyresrätt
Finansminister Anders Borg
Ameer Sachet har frågat mig om jag avser att ta initiativ till att utvidga ROT-skatteavdraget till att gälla även för hyresfastigheter och offentliga lokaler. Han har också frågat mig hur jag avser att utforma regelverket kring ROT-skatteavdraget så att villaägare och bostadsrättsinnehavare inte har möjlighet att göra avdrag för arbeten som en hyresgäst inte kan göra avdrag för. Vidare har Ameer Sachet frågat mig varför ägarlägenheter men inte kooperativa hyresrätter omfattas av ROT-skatteavdraget.
Som jag tidigare har sagt i svar på frågor från Gunnar Sandberg (2008/09:412) och Karin Åström (2008/09:450) är syftet med det föreslagna hushållsskatteavdraget att minska svartarbetet och öka arbetsutbudet. Det är därför naturligt att det gäller för arbete som hushållen betalar och således inte arbete som ägare av hyresfastigheter betalar.
Remisstiden för den promemoria som remitterades tidigare i år gick ut den 6 februari 2009. Remissutfallet är nu föremål för beredning i Regeringskansliet. Jag har inte för avsikt att föregripa denna beredning.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

