rösträtt för utlandssvenskar i irakiska Kurdistan

Skriftlig fråga 2001/02:1596 av Hoffmann, Ulla (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-09-04
Besvarad
2002-09-16
Anmäld
2002-09-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 4 september

Fråga 2001/02:1596

av Ulla Hoffmann (v) till utrikesminister Anna Lindh om rösträtt för utlandssvenskar i irakiska Kurdistan

Enligt uppgifter jag erhållit från Utrikesdepartementet kan inte någon valförrättare för svenska medborgare i norra Irak/irakiska Kurdistan utses, eftersom ambassaden i Bagdad är stängd.

Ambassaden i Amman, Jordanien, förklarar dock att ambassaden aldrig varit stängd. Den är endast obemannad, förklarar man. UD förklarar å andra sidan att ambassaden i Amman inte är sidoackrediterad till Irak. Däremot har man, förklarar UD, tidigare haft en person som med jämna mellanrum besökt Irak och Bagdad. Personen har skött politisk rapportering, främjande verksamhet och bevakat ett konsulärt ärende. Denna position är för närvarande vakant. Sverige har alltså haft en person som rest till Bagdad för att sköta uppgifter som åligger en ambassad samtidigt som det inte finns någon sidoackreditering och ambassaden, enligt UD, är "stängd". Någon har alltså rest med uppdrag till Irak i ett avseende men ändå inte gjort det i ett annat. Man undrar varför någon annan i så fall inte kan resa till en annan del av Irak, exempelvis irakiska Kurdistan, i ett avseende och där fungera som valförrättare, men ändå i ett annat avseende inte resa dit, på samma sätta som svenska diplomater i andra sammanhang kan resa till en plats men ändå inte göra det.

Jag vill fråga utrikesminister Anna Lindh:

Vad avser ministern att göra för att någon reser till norra Irak/irakiska Kurdistan, så att de svenska medborgarnas rättigheter kan tillgodoses?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:1596 besvarad av utrikesminister Anna Lindh

den 13 september

Svar på fråga 2001/02:1596 om rösträtt för utlandssvenskar i irakiska Kurdistan

Utrikesminister Anna Lindh

Ulla Hoffmann har frågat mig vad jag avser att göra för att någon reser till norra Irak/irakiska Kurdistan, så att de svenska medborgarnas rättigheter kan tillgodoses.

Hur röstning kan ske utomlands regleras i vallagen (1997:157) och i lagen om brevröstning i vissa fall (1997:159). Röstning kan ske vid ett röstmottagningsställe som har anordnats av någon av de svenska utlandsmyndigheter som har utsetts att ha röstmottagning, eller genom brevröstning. Valmyndigheten bestämmer hos vilka svenska utlandsmyndigheter som röstmottagning ska anordnas. Ambassaden i Bagdad är obemannad och har därför inte av Valmyndigheten utsetts att ha röstmottagning. Ingen annan svensk utlandsmyndighet har ackreditering i Bagdad.

Dessa faktorer innebär enligt folkrättens regler om diplomatiska och konsulära förbindelser, att det inte finns någon möjlighet för svensk myndighetsverksamhet, inklusive röstmottagning, på irakiskt territorium. Därmed har jag ingen möjlighet att sända en särskild valförrättare till norra Irak. Svenska medborgare i området har dock andra möjligheter att rösta, antingen genom att uppsöka en svensk utlandsmyndighet i närområdet som har röstmottagning, eller genom att brevrösta.

Nytt för i år är att alla som befinner sig utomlands, oavsett var, har rätt att brevrösta. Valmyndigheten har sänt ut material för brevröstning till ca 96 000 personer som har utvandrat och som kan antas bli upptagna i röstlängden inför höstens val. Materialet sändes ut i början av augusti för att det skulle komma fram senast den 16 augusti, som är det tidigaste datum som en brevröst får göras i ordning. Skulle någon inte ha fått sitt valmaterial kan han eller hon kontakta Valmyndigheten eller närmaste svenska ambassad och be att få sig tillsänt nytt brevröstningsmaterial. Enligt Valmyndigheten finns det 23 svenska medborgare som till folkbokföringen har anmält postadress i Irak. De har fått valmaterialet tillsänt sig.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.