Riskkapitalbolagens investeringar
Skriftlig fråga 2011/12:705 av Karlsson, Anders (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2012-07-20
- Besvarad
- 2012-08-02
- Besvarad
- 2012-08-03
- Anmäld
- 2012-08-16
- Svar anmält
- 2012-08-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2011/12:705 Riskkapitalbolagens investeringar
av Anders Karlsson (S)
till statsrådet Peter Norman (M)
Riskkapitalföreningen berättar på sin hemsida vad ett riskkapitalbolag är och gör det på följande sätt:
”Ett riskkapitalbolag förmedlar kapital till nystartade företag … Riskkapitalbolags funktion är att se till att företag med brist på kapital kan växa medan investerare med kapitalöverskott har en möjlighet att låta sina pengar arbeta. Riskkapitalbolag kan förmedla kapital till ett nystartat företaget i flera olika skeden och även i flera omgångar beroende på företagets behov. En typ av företagsskede är när företaget är helt nybildat och behöver kapital för att förverkliga en idé … Ett annat skede som företag kan samla in kapital är när det växer och behöver pengar för att kunna expandera. Antingen kan företaget skala upp sin produktion inom befintliga marknader, eller använda kapital för att söka sig till nya marknadsområden.
Även om riskkapitalbolag i första hand bistår nystartade företag med kapital kan de också bistå med kunskap och kontaktnätverk, vilket kan gynna det nystartade företaget. Personer knutna till riskkapitalbolagen kan i vissa fall ta en plats i styrelsen för att bidra med sin erfarenhet och kunskap knutet till området som företaget opererar i.”
Läsaren av detta förstår att riskkapitalföretag är viktiga för att få i gång nya företag, nya branscher och ny sysselsättning. Frågan är då varför 16 riskkapitalbolag sysslar med verksamheter som gör att de tar emot nästan 30 miljarder skattekronor från medborgarna genom privata välfärdsföretag.
Avser statsrådet att ta initiativ i syfte att reducera riskkapitalföretagens engagemang i vård, skola och omsorg till förmån för att dessa i stället engagerar sig i icke skattefinansierade tillväxtområden?
Svar på skriftlig fråga 2011/12:705 besvarad av Statsrådet Peter Norman
den 2 augusti
Svar på fråga
2011/12:705 Riskkapitalbolagens investeringar
Statsrådet Peter Norman
Anders Karlsson har frågat mig om jag avser att ta initiativ i syfte att reducera riskkapitalföretagens engagemang i vård, skola och omsorg till förmån för att dessa i stället engagerar sig i icke skattefinansierade tillväxtområden.
Min uppfattning i egenskap av finansmarknadsminister är att begränsningar av riskkapitalbolagens investeringsmöjligheter inom ett område inte med automatik säkrar kapitaltillgången för andra ändamål. Gränserna är öppna och kapital kan flöda i båda riktningarna.
För den svenska kapitalförsörjningen generellt sett är det viktigt att upprätthålla ett gott investeringsklimat som säkrar tillgången till riskkapital.
Jag ser inte heller skäl att generellt utesluta riskkapitalbolag från att vara verksamma inom vård, skola eller omsorgsområdet. Däremot anser jag att det är viktigt att kommuner och landsting noggrant kontrollerar och följer upp sådan verksamhet som de upphandlar från privata entreprenörer.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

