Riksrevisionens kritik av Migrationsverkets insatser för nyanlända invandrare

Skriftlig fråga 2005/06:1930 av Billström, Tobias (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2006-07-18
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2006-08-08
Anmäld
2006-10-02
Svar anmält
2006-10-02

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 juli

Fråga 2005/06:1930 av Tobias Billström (m) till statsrådet Barbro Holmberg (s)

Riksrevisionens kritik av Migrationsverkets insatser för nyanlända invandrare

Riksrevisionen riktar i sin rapport Statliga insatser för nyanlända invandrare hård kritik mot Migrationsverket. Kritiken handlar till stor del om verkets bristande samverkan med kommunerna. Fyra av tio kommuner uppger att de är missnöjda med Migrationsverkets information och bemötande i samband med flyktingmottagandet. Bland annat saknas information om flyktingars bakgrund, vilka aktiviteter de har genomgått tidigare och deras hälsostatus. Inte minst det sista är allvarligt @ ur en humanitär synvinkel @ men informationsbristen förlänger också introduktionsprocessen. De otaliga rapporteringar som varit kring Migrationsverket och dess arbetsmetoder den senaste tiden och de problem som Riksrevisionen pekar på är skäl nog för att göra en ordentlig genomlysning av Migrationsverket och ett genomgående reformarbete. Med anledning av Riksrevisionens kritik och ovanstående vill jag fråga statsrådet:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta, mot bakgrund av Riksrevisionens rapport, för att genomlysa och reformera Migrationsverket för att förbättra och utveckla verkets arbetssätt?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:1930 besvarad av Barbro Holmberg

den 8 augusti

Svar på fråga 2005/06:1930 om Riksrevisionens kritik av Migrationsverkets insatser för nyanlända invandrare

Statsrådet Barbro Holmberg

Tobias Billström har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att genomlysa och reformera Migrationsverket för att förbättra och utveckla verkets arbetssätt. Frågan ställs mot bakgrund av den kritik som Riksrevisionen riktar mot Migrationsverket i sin rapport Statliga insatser för nyanlända invandrare (RiR 2006:19).

Riksrevisionen har i granskningen uppmärksammat brister i Migrationsverkets insatser för att kartlägga de asylsökandes bakgrund, samverkan med andra aktörer samt informationsöverföringen från verket till kommunerna.

Migrationsverkets huvuduppgifter är att pröva asylansökningar samt ansvara för mottagandet av asylsökande. Inom mottagandeverksamheten erbjuder verket de sökande så kallad organiserad sysselsättning. Syftet med den organiserade sysselsättningen är dels att underlätta den sökandes integration i Sverige, dels att förbereda för återvändande och återintegration i hemlandet i händelse av avslag. Migrationsverket håller för närvarande på att se över den organiserade sysselsättningen för att förbättra metoderna för utveckling och uppföljning.

För att de personer som får uppehållstillstånd ska få bästa möjliga introduktion i samhället är det viktigt att samverkan mellan Migrationsverket och kommunerna är väl utvecklad. Migrationsverket och Integrationsverket ser för närvarande över formerna för myndigheternas samarbete i syfte att bosättningsunderlaget bättre ska tillgodose kommunernas behov av information. Arbetet sker i samråd med Sveriges Kommuner och Landsting.

Ett viktigt instrument i Migrationsverkets arbete för att ge individen en god introduktion på den svenska arbetsmarknaden och i det svenska samhällslivet är Individplanen, ett IT-system där information om varje asylsökande fylls i efter hand under asylprocessen.

När det gäller asylsökandes hälsostatus är det landstingen som enligt en överenskommelse mellan staten och Landstingsförbundet har ansvar för hälso- och sjukvård för asylsökande med flera och bland annat ska erbjuda sådana personer hälsosamtal och hälsoundersökning så snart de har bosatt sig i landstinget och registrerats av Migrationsverket. På grund av sekretessbestämmelserna i hälso- och sjukvården har dock varken Migrationsverket eller kommunerna tillgång till uppgifter om enskilds hälsotillstånd eller andra personliga förhållanden, om inte den enskilde samtycker till det.

Regeringen arbetar kontinuerligt med att reformera och utveckla mottagandeverksamheten. Riksrevisionens rapport kommer att utgöra ett viktigt underlag i det arbetet. Regeringen avser inom kort att besluta om direktiv till en utredning för att se över vissa delar av Migrationsverkets uppdrag, främst mottagandet av asylsökande med flera.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.