Rikskombiterminaler

Skriftlig fråga 2006/07:769 av Wegendal, Lars (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-03-01
Inlämnad
2007-03-01
Besvarad
2007-03-07
Svar anmält
2007-03-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 1 mars

Fråga

2006/07:769 Rikskombiterminaler

av Lars Wegendal (s)

till statsrådet Åsa Torstensson (c)

I början av 2006 gjordes på uppdrag av Banverket en omfattande nationell analys av kandidater till rikskombiterminaler. I det förslag som togs fram utpekades tio befintliga terminaler, nämligen Stockholm/Årsta, Göteborg, Jönköping/Nässjö, Västerås, Luleå, Malmö, Stockholm Norr, Sundsvall, Älmhult och Hallsberg/Örebro som kandidater. Utredarna rekommenderade även en djupare analys för att fastslå bland annat investeringsbehov.

Man pekade dessutom ut de terminaler som ligger strax utanför rikskombiterminallistan, nämligen Borlänge, Karlstad, Eskilstuna, Gävle, Umeå och Karlshamn.

Med anledning av att det på många ställen i landet förekommer långsiktiga resonemang om investeringar i logistikcentren, men också om järnvägsstråk och transportnoder, finns det all anledning att påskynda de politiska ställningstagandena.

Min fråga till statsrådet är:

När ämnar stadsrådet ta ställning till vilka terminaler som ska betecknas som rikskombiterminaler?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:769 besvarad av Statsrådet Åsa Torstensson

den 7 mars

Svar på fråga

2006/07:769 Rikskombiterminaler

Statsrådet Åsa Torstensson

Lars Wegendal har frågat mig när jag ämnar ta ställning till vilka terminaler som ska betecknas som rikskombiterminaler.

Regeringen har gett Banverket i uppdrag att, efter samråd med berörda intressenter, föreslå vilka kombiterminaler som bör ingå i ett strategiskt nät. I uppdraget ingår också att föreslå vilka villkor som bör gälla för terminalhuvudmän som vill ansluta sig till nätet. Förslaget ska grundas på kriterier som Banverket utarbetar tillsammans med Vägverket och företrädare för terminalägarna. Vid utarbetandet av kriterierna bör olika landsändars behov av effektiva transportlösningar så långt möjligt tillgodoses. Dessutom bör hänsyn tas till transportsystemets internationella betydelse. I sitt arbete ska Banverket särskilt samråda med regeringens förhandlingsman för hamnar. Uppdraget ska redovisas i oktober 2007. Först därefter kan regeringen ta ställning till vilka terminaler som ska ingå i nätet av rikskombiterminaler.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.