riksintag
Skriftlig fråga 2003/04:1015 av Billström, Tobias (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-03-31
- Inlämnad
- 2004-03-31
- Besvarad
- 2004-04-07
- Svar anmält
- 2004-04-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 31 mars
Fråga 2003/04:1015
av Tobias Billström (m) till utbildningsminister Thomas Östros om riksintagRiksintag och möjlighet till inackorderingsbidrag har lett till att många begåvade och specialintresserade ungdomar fått chansen att vidareutvecklas och förkovra sig.
I en tid då avhoppen från gymnasieskolan är så stora som en fjärdedel och våld och kriminalitet kryper ner i åldrarna är det viktigt att komma ihåg och entusiasmera dessa ungdomar som anstränger sig och är skötsamma.
På senare tid har några av dem råkat illa ut. Lokala skattekontor tolkar regler så att elever som hela sin gymnasietid gått på skola med riksintag och fått inackorderingsbidrag plötsligt i samband med sin 18-årsdag tvångsskrivs på studieorten. Detta trots att eleven inte gjort några avbrott eller haft några bekymmer med studierna.
Vilka åtgärder avser utbildningsministern att vidta för att säkerställa att tvångsskrivningar av elever med inackorderingsbidrag inte förekommer framöver?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:1015 besvarad av Thomas Östros
den 7 april
Svar på fråga 2003/04:1015 om riksintag
Finansminister Bosse Ringholm
Tobias Billström har frågat utbildningsministern vilka åtgärder han avser att vidta för att säkerställa att tvångsskrivningar av elever med inackorderingsbidrag inte förekommer framöver.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Tobias Billström har anfört att lokala skattekontor tolkar regler så att elever som hela sin gymnasietid gått på skola med riksintag och fått inackorderingsbidrag plötsligt i samband med sin 18-årsdag tvångsskrivs på studieorten, trots att eleven inte gjort några avbrott eller haft några bekymmer med studierna.
Folkbokföringslagens regler är så utformade att en elev under 18 år som har sitt egentliga hemvist tillsammans med föräldrar eller andra anhöriga anses bosatt där även om han till följd av skolgången regelmässigt tillbringar sin dygnsvila på en annan fastighet. Detta gäller även efter det att eleven fyllt 18 år så länge han genomgår en redan påbörjad skolgång vid grund- eller gymnasieskola eller motsvarande utbildning. Detta innebär att elever som fullgör gymnasiala studier på annan ort i regel inte ska folkbokföras på studieorten. För andra studerande kan andra bedömningar göras utifrån omständigheterna i det enskilda fallet. Jag anser inte att det finns skäl att ändra reglerna på detta område.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

