Riksdagens insyn i Davosöverläggningarna
Skriftlig fråga 2012/13:271 av Persson, Peter (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2013-01-23
- Inlämnad
- 2013-01-23
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2013-02-06
- Svar anmält
- 2013-02-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 23 januari
Fråga
2012/13:271 Riksdagens insyn i Davosöverläggningarna
av Peter Persson (S)
till statsminister Fredrik Reinfeldt (M)
World Economic Forum håller årliga konferenser i Davos i Schweiz. Mötet samlar inflytelserika företagsledare, internationella politiska ledare, utvalda intellektuella och journalister för att diskutera de mest angelägna frågorna för världen, inklusive hälsa och miljö. Arrangören för World Economic Forum är en schweizisk stiftelse grundad 1971 av Klaus Schwab, med huvudkontor i Köln. Förutom möten utger stiftelsen en rad forskningsrapporter och engagerar sina medlemmar i branschspecifika initiativ. Finansieringen av stiftelsens aktiviteter sker genom medlemsavgifter. Medlemmar är företrädare för de största företagen i världen. Stiftelsen har observatörsstatus i FN:s ekonomiska och sociala råd.
Vid årets överläggning deltar statsministern, finansministern och biståndsministern tillsammans med ett antal svenska företagsledare. Vilka ”inbäddade” journalister och akademiker från Sverige som deltar är mer oklart. Jag har inte heller helt förstått vad på överläggningarna som är öppet och vad som är slutet.
Statsministern och statsråden har en skyldighet gentemot riksdagen att vid EU-överläggningar förankra svenska ståndpunkter och återrapportera vad som diskuterats. Davosöverläggningarna saknar denna förankring och transparens.
Avser statsministern att ta initiativ till en ordning där riksdagen ges insyn i vad regeringen framför vid de årliga Davosöverläggningarna samt återrapporterar från diskussionerna?
Svar på skriftlig fråga 2012/13:271 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2012/13:271 Riksdagens insyn i Davosöverläggningarna
Finansminister Anders Borg
Peter Persson har frågat statsministern om han avser att ta initiativ till en ordning där riksdagen ges insyn i vad regeringen framför vid de årliga Davosöverläggningarna samt återrapporterar från diskussionerna. Frågan har överlämnats till mig.
Konferensen World Economic Forum, som anordnas årligen i Davos i Schweiz, är en av många konferenser och möten där statsministern och jag deltar. Konferensen ger en värdefull möjlighet till diskussioner om allmänna världsekonomiska frågor tillsammans med representanter från näringslivet, akademiker, politiska ledare och journalister. Vid konferensen förekommer inte rådsförhandlingar och där fattas heller inte beslut som påverkar enskilda länder av den typen som sker vid EU:s rådsmöten. Vad gäller den ordning vi har i Sverige med information och samråd med riksdagen i EU-frågor fungerar den väl. Vad gäller World Economic Forum välkomnar jag den ökade öppenhet som möjliggörs genom att alltmer från konferensen webb- och tv-sänds. Det ger medborgare en unik möjlighet att följa många av de tal som ges.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

