resurser till Campus Norrköping

Skriftlig fråga 2001/02:1488 av Andersson, Yvonne (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-08-08
Besvarad
2002-08-20
Anmäld
2002-09-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 8 augusti

Fråga 2001/02:1488

av Yvonne Andersson (kd) till utbildningsminister Thomas Östros om resurser till Campus Norrköping

Enligt uppgifter från en intervju i Norrköpings Tidningar har utbildningsministern uttalat att satsningen på Campus Norrköping är framför allt en utbildningssatsning. Därför anslås i alltför begränsad omfattning medel till forskarutbildning och forskning. Kristdemokraterna anser att det är av stor vikt att grundutbildningen är forskningsanknuten och den ska med fördel bedrivas nära aktuell forskning. Campus Norrköping tillhör Linköpings Universitet (LiU). Tyvärr har detta universitet lägre anslag än något annat universitet i jämförbar storlek. Skulle samma principer för anslag gälla för LiU som för Stockholms universitet skulle LiU få ytterligare 720 miljoner kronor. En icke oansenlig summa som skulle ge universitetet och Campus Norrköping bättre möjligheter än i dag. Jag utgår från att fakultetetsanslagen ses över och en rättvis fördelning med utgångspunkt i prestationer görs. Den ekonomiska situationen för LiU är ansträngd och man får i hög grad förlita sig på externa finansiärer. Norrköping är av tradition en arbetarstad med relativt låg utbildningsnivå. Norrköpings kommun har på olika sätt engagerat sig i Campus Norrköping vilket bidragit till stor framgång för verksamheten. För närvarande arbetar såväl näringslivet, kommunen som universitetet för att få en god forskningsmiljö och nå den s.k. "kritiska massan" som krävs för en sådan. Det är därför av stor vikt att reella möjligheter finns för Campus Norrköping att bedriva forskarutbildning och forskning.

Min fråga till statsrådet är om statsrådet är beredd att anslå erforderliga medel till Campus Norrköping så att där kan bedrivas forskarutbildning inom de områden som man specialiserat sig på.

Svar på skriftlig fråga 2001/02:1488 besvarad av utbildningsminister Thomas Östros

den 20 augusti

Svar på fråga 2001/02:1488 om resurser till Campus Norrköping

Utbildningsminister Thomas Östros

Yvonne Andersson har frågat mig om jag är beredd att anslå erforderliga medel till Campus Norrköping så att där kan bedrivas forskarutbildning inom de områden som verksamheten är specialiserad på.

Den svenska högskolans förhållandevis decentraliserade styr- och resurssystem innebär att det är universiteten och högskolorna själva som beslutar hur de resurser som regering och riksdag tilldelat dem ska användas. Det är alltså i det här fallet Linköpings universitets styrelse som har att besluta om hur statsanslaget ska fördelas mellan olika verksamheter. Forskningsanslaget fördelas genom budgetpropositionen och regleringsbrevet. Där framgår hur stora belopp som ska satsas på t.ex. teknisk forskning, men inte var forskningen ska ske.

För Campus Norrköpings vidkommande har emellertid regeringen valt att tilldela Linköpings universitet öronmärkta medel för denna mycket angelägna satsning. Därigenom har regeringen under de senaste åren verkat för en kraftig utbyggnad av forskningen i Norrköping. Åren 2000 och 2001 tilldelades Linköpings universitet sammanlagt 19,2 miljoner kronor i permanent anslagsökning för att främja den tekniska forskningen vid Campus Norrköping. Denna satsning fortsätter genom att Linköpings universitet under år 2003, som regeringen tidigare har aviserat, tillförs ytterligare två miljoner kronor i statsanslag för den tekniska forskningen vid Campus Norrköping.

Utöver denna satsning på teknisk forskning i Norrköping har regeringen i propositionen Forskning och förnyelse (prop. 2000/01:3) tilldelat Linköpings universitet värdskapet för två nationella forskarskolor, varav en har sitt säte i Norrköping. Det är forskarskolan i teknisk och naturvetenskaplig didaktik. Forskarskolorna är en del av en stor nationell satsning på forskarutbildningen, och regeringen avsätter 12 miljoner kronor per år i permanenta resurser fr.o.m. 2003 för forskarskolan i teknisk och naturvetenskaplig didaktik. Målet är att minst 25 doktorer ska ha utexaminerats från forskarskolan vid utgången av 2007.

Linköpings universitets styrelse har sedan Campus Norrköping inrättades avsatt stora resurser för att bygga ut verksamheten. År 2001 var 19 professorer och 48 doktorander verksamma där och antalet nyantagna doktorander ökar varje år.

Norrköping har länge haft en nationellt sett förhållandevis låg utbildningsnivå. Uppbyggnaden av Campus Norrköping är därför av särskild vikt ur ett grundutbildningsperspektiv. Utbildningarna vid Campus Norrköping är högskoleutbildningar och bör som sådana ha en tydlig forskningsanknytning. Hur stor del av forskarutbildningen som förläggs dit är det, som tidigare påpekats, Linköpings universitets styrelse och ledning som beslutar om.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.