Restaurangföretagare i coronatider

Skriftlig fråga 2020/21:1508 av Betty Malmberg (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2021-01-27
Överlämnad
2021-01-28
Anmäld
2021-01-29
Svarsdatum
2021-02-03
Besvarad
2021-02-03
Sista svarsdatum
2021-02-03

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

 

Att driva restaurang i coronatider är inte lätt. Restriktionerna har slagit hårt, och de allra flesta har tappat en mycket stor del av sin omsättning. Dessutom blir planeringen ofta satt ur spel. Förutom de osäkerheter som pandemin i sig innebär handlar det om att nya besked och restriktioner från myndigheter ges i ett synnerligen sent skede. Helt utan hänsyn till de förberedelser som en restaurang alltid måste göra så att personal och färska råvaror finns på plats för att matcha bokningen av gäster. Alkoholstoppet har inte heller gjort situationen bättre. Samtidigt har näringen intensivt försökt att tillgodose de krav som myndigheterna ställer, och som kontrolleras. Men dessvärre infrias inte restaurangernas rimliga motkrav på myndigheterna.
I dag hade jag kontakt med en av Sveriges restaurangchefer, som frustrerat berättade om deras situation. Hur de hade förlorat 75 procent av omsättningen sedan i november. Att de stöd som har utlovats låter bra men att de i praktiken inte når fram. Så har till exempel ansökan om omställningsstöd för augusti 2020 inte öppnat ännu, och heller inte ansökan om permitteringsstöd för december. Restaurangchefen berättade vidare att de har måst plocka bort 30 procent av alla bord för att hålla rätt avstånd. Att de nu tvingas stänga redan klockan 20.00 mot normalt 24.00. Att det i samband med den första neddragningen av öppettider lär ha utlovats särskilda stöd till näringen – ett löfte som gavs den 18 december – men att ytterligare besked om den kompensationen ännu inte har givits. Chefen sa uppgivet att det känns som att det konstant sparkas på en bransch som redan ligger ned.

Situationen med pandemin är såklart ovälkommen och lömsk för oss alla. Det förstår också restaurangnäringen, men omfattningen av sena besked och att utlovat stöd och utlovad kompensation inte betalas ut eller ens går att ansöka om är oacceptabelt.

Med hänvisning till ovanstående vill jag fråga näringsminister Ibrahim Baylan:

 

Vilka åtgärder kommer ministern att vidta för att det ska vara möjligt att ansöka om de utlovade stöden så att de hinner betalas ut innan stödberättigade restauranger hinner gå i konkurs?

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1508 besvarad av Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

N202 1 / 00 26 8 Näringsdepartementet Näringsministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:1508 av Betty Malmberg (M) Restaurangföretagare i coronatider

Betty Malmberg har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att det ska vara möjligt att ansöka om de utlovade stöden så att de hinner betalas ut innan stödberättigade restauranger hinner gå i konkurs.


För stora delar av samhället har coronavirusets spridning inneburit omfattande svårigheter och utmaningar och vi befinner oss fortfarande i ett allvarligt läge. Många branscher och företagare har drabbats hårt ekonomiskt till följd av viruset, inte minst restaurangbranschen.

Regeringen har därför presenterat en rad stödåtgärder som tar sikte på olika problem för att tillsammans skapa så bra förutsättningar som möjligt för landets företag och löntagare att överbrygga de negativa ekonomiska konsekvenserna av den pågående pandemin. Dessa inkluderar bland annat omställningsstöd, omsättningsstöd för enskilda näringsidkare, korttidspermittering, likviditetsstöd i form av anstånd med skatteinbetalningar, kreditgarantier (företagsakuten), lättnader i a-kassan för företagare och sänkta arbetsgivaravgifter och egenavgifter.

I samband med att smittspridningen tilltagit har regeringen meddelat att flera av stödåtgärderna förlängs för att stötta svenska jobb och företag genom krisen. Regeringen har också nyligen föreslagit medel för ett nytt nedstängningsstöd och en ny period med statligt stöd under vilken vissa lokalhyresgäster får rabatt på hyran.

Samtidigt är det så att lagstiftningsprocessen tar tid, även om det går mycket snabbare nu än det annars gör, och i många fall krävs det godkännande av EU-kommissionen för att få stöden på plats.

För att företag ska klara den akuta likviditetsbristen har vi därför både förlängt och utökat likviditetsstödet via skattekontot. Det innebär bl.a. att företagen kan skjuta upp skatt för ytterligare tre redovisningsperioder. Man kan dessutom få dessa anstånd retroaktivt, vilket innebär att redan inbetald skatt kan återbetalas redan nu i februari.

Jag och regeringen följer noggrant utvecklingen och analyserar löpande behovet justeringar och erforderliga åtgärder för näringslivet.


Stockholm den 2 februari 2021



Ibrahim Baylan

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.