Resefond för att stötta branschen

Skriftlig fråga 2019/20:1266 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2020-04-27
Överlämnad
2020-04-28
Anmäld
2020-04-29
Svarsdatum
2020-05-06
Besvarad
2020-05-06
Sista svarsdatum
2020-05-06

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

 

Covid-19 har stängt världens resande. Det är en värld som lever under ett extraordinärt förhållande. Resor har upphört på UD:s rekommendationer, vilket gör att de försäkringar som normalt skulle träda in uteblir.

Vi genomgår här och nu den värsta krisen i modern tid. Hela resebranschen har i stort sett tvärstannat. Resebyråerna står inför att försvinna. I Danmark, vårt grannland, finns en fond till stöd för branschen. I Sverige finns ingen lösning på plats.

Branschen vill få på plats en kollektiv fond liknande den danska inom resegarantiordningen, som hanteras av kammarkollegiet. Meningen är att varje resa ska ge en avgift dels för flygresor, dels för paketresor för att bygga en fond över tid. Här och nu behövs omedelbara medel för att lösa den akuta krisen och för att få en fond på plats.

Med anledning av ovan vill jag fråga näringsminister Ibrahim Baylan:

 

Är ministern och regeringen beredda att i denna svåra kris besluta om en fond och medel till densamma för resebranschen?

Svar på skriftlig fråga 2019/20:1266 besvarad av Näringsminister Ibrahim Baylan (S)




Svar på fråga 2019/20:1266 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Resefond för att stötta branschen

Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig om jag och regeringen är beredd att i denna svåra kris besluta om en fond och medel till densamma för resebranschen.

Utbrottet av det nya coronaviruset är först och främst en fara för liv och hälsa, men det får också konsekvenser för samhället i stort. Många företagare i flera olika branscher upplever stora ekonomiska bekymmer i sina verksamheter. Regeringen har vidtagit en rad åtgärder som syftar till att mildra konsekvenserna för jobb och företag, bl.a. genom att lyfta av kostnader och genom lån och kreditgarantier. Arbetet med att hjälpa företag genom krisen pågår kontinuerligt.

Jag och mina regeringskollegor har kontakt med många branschorganisationer och fackförbund och har tagit emot ett stort antal förslag. Vi följer utvecklingen noga och analyserar tillsammans med myndigheterna förslagen som inkommit.

Stockholm den 5 maj 2020

Ibrahim Baylan

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.