Rennäring som riksintresse

Skriftlig fråga 2025/26:851 av Tobias Andersson (SD)

Frågan är besvarad

Inlämnad:
2026-05-27
Överlämnad:
2026-05-28
Anmäld:
2026-05-29
Svarsdatum:
2026-06-03
Besvarad:
2026-06-03
Sista svarsdatum:
2026-06-03

till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

 

Peter Kullgren och Ebba Busch har kommunicerat behovet av en översyn av befintliga riksintressen och då särskilt att upphäva rennäringens status som riksintresse. Detta för att minska konflikterna i norra Sverige mellan å ena sidan rennäringen och å andra sidan bland annat gruvorna, skogsbruket, industriutvecklingen, infrastrukturen, jakten, fisket, fjällvandringen med mera.

Detta är välkomna nyheter, och Sverigedemokraterna ser positivt på utspelet. Samtidigt är vi medvetna om att byråkratin kring riksintressen är snårig och att myndigheterna själva har ett stort mandat över de egna riksintressena. Vi medverkar gärna konstruktivt i arbetet framåt och lyfter därför frågan.

Med anledning av ovanstående önskar jag fråga landsbygdsminister Peter Kullgren:

 

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att avskaffa rennäringen som ett riksintresse?

Svar på skriftlig fråga 2025/26:851 besvarad av Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Svar på fråga 2025/26:851 Rennäring som riksintresse

till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

 

Svar på fråga 2025/26:851 av Tobias Andersson (SD)
Rennäring som riksintresse

Tobias Andersson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att avskaffa rennäringen som ett riksintresse.

Jag delar uppfattningen att riksintressesystemet behöver ses över. Dagens system brister vad gäller effektivitet, förutsägbarhet och transparens. Det påverkar i hög grad norra Sverige där en mångfald av konkurrerande intressen möts.

Frågan om rennäringens status som riksintresse är nära kopplad till den bredare frågan om hur riksintressesystemet ska utformas framöver.

Regeringen har i budgetpropositionen för 2026 (prop. 2025/26:1 utg.omr. 18) aviserat att en översyn av befintliga system och regelverk för statens anspråk på mark- och vattenområden ska genomföras. Syftet är att upprätta en mer sammanhållen ordning för nationell fysisk planering, baserad på en samlad samhällsekonomisk analys. Översynen ska syfta till att förbättra förutsättningarna att väga olika intressen mot varandra, ge ökad nationell likvärdighet, ökad rättssäkerhet och bättre samordning mellan offentliga aktörer.

Det pågår ett arbete med att tillsätta en ny utredning om rennäringslagstiftningen. Syftet med den kommande utredningen är att arbeta fram förslag som har bred förankring.

Jag kan inte föregripa det pågående beredningsarbetet, men regeringen arbetar aktivt med frågorna.

Stockholm den 3 juni 2026

 

Peter Kullgren

 

Övrigt om skriftliga frågan