Regeringens hantering av överklagade tillståndsärenden

Skriftlig fråga 2020/21:1170 av Eric Palmqvist (SD)

Frågan är besvarad

Händelser

Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2021-01-04
Överlämnad
2021-01-05
Anmäld
2021-01-07
Sista svarsdatum
2021-01-13
Svarsdatum
2021-01-20
Besvarad
2021-01-20

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

 

År 2014 ansökte Boliden AB om bearbetningskoncession hos Bergsstaten för den tilltänkta gruvverksamheten i Laver, Älvsbyns kommun. Tre år senare avslog myndigheten Boliden AB:s ansökan med hänvisning till miljöskäl med motiveringen att bolaget inte i förväg gjort en så kallad Natura 2000-prövning av gruvplanerna.

Företaget valde att överklaga ärendet, som hamnade hos regeringen för beslut. Först den 23 december 2020 meddelar regeringen sitt beslut, som i stort är det samma som det myndigheten Bergsstaten fattat fyra år tidigare.

Sett mot bakgrund av att Sverige, och Europa, är i synnerligen stort behov av en ökad tillgång till metaller och mineraler och en ökad självförsörjning på dessa är eftersträvansvärd ur flera aspekter är rimliga tider för tillståndsprocesser av yttersta vikt. Om vi ska kunna producera de batterier, den förnybara energi och den nya el-, järnvägs- och laddinfrastruktur som inte minst regeringen pekar ut som central för att kunna nå de av regeringen utsatta miljömålen är det inte rimligt att tillståndsärenden tillåts dra ut på tiden. Detta i synnerhet inte om inget nytt har tillkommit som gör att regeringen har anledning att upphäva Bergsstatens beslut.

Miljöarbetet och den gröna omställningen framhålls ofta av regeringen som brådskande och högt prioriterat. Det medför att de tillståndsprocesser som syftar till att göra detta möjligt rimligen bör betraktas som lika brådskande och högt prioriterade. Därmed är den tid det tagit för regeringen att fatta beslut i frågan om Laverprojektet mer anmärkningsvärd än beslutet i sig. Detta i synnerhet som det i stort sett innebär samma beslut som Bergsstaten meddelade redan för fyra år sedan. 

Mot bakgrund av ovanstående är min fråga till näringsminister Ibrahim Baylan följande:

 

Hur arbetar regeringen med de tillståndsprocesser som överklagats till regeringen, och hur agerar ministern för att identifiera och genomföra effektiviseringar syftande till att förkorta handläggningstiden för tillståndsärenden som överklagats till regeringen?

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1170 besvarad av Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

N2021/00005 Näringsdepartementet Näringsministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:1170 av Eric Palmqvist (SD)
Regeringens hantering av överklagade tillståndsärenden

Eric Palmqvist har frågat mig hur regeringen arbetar med de tillståndsprocesser som överklagats till regeringen och hur jag agerar för att identifiera och genomföra effektiviseringar som syftar till att förkorta handläggningstiden för tillståndsärenden som överklagats till regeringen.


Svensk gruv- och mineralnäring har stor betydelse för Sverige som land, i det regionala och lokala perspektivet samt utanför Sveriges gränser. Det handlar om arbetstillfällen, välfärd och utvinning av mineral och metaller viktiga för en grön omställning samt om att tillförsäkra en god och hälsosam miljö, nationellt och globalt. Sverige ska fortsätta att vara ett föregångsland inom mineralnäringen när det gäller hållbar utveckling.

Ärendena som gäller överklaganden i tillståndsärenden består av omfattande underlag med komplexa frågeställningar som berör flera olika allmänna intressen. I beredningen av ett ärende omfattas såväl handläggningsåtgärder som återspeglas i in- och utgående skrivelser som mer interna och förberedande handläggningsmoment såsom interna rättsliga analyser, överväganden och bedömningar. Det är av stor vikt att regeringen bedömer ärendena ur alla aspekter och säkerställer att beslut fattas efter en fullgod handläggning.

Utgångspunkten för regeringens handläggning är alltid att den ska ske snabbt, effektivt och utan att rättssäkerheten eftersätts. När regeringen bedömer att ärendena är tillräckligt beredda och samtliga omständigheter är genomlysta så kommer den också att fatta beslut.

Stockholm den 20 januari 2021

Ibrahim Baylan

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.