regelverket för företagen
Skriftlig fråga 2000/01:575 av Berggren, Inga (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-01-24
- Anmäld
- 2001-01-31
- Besvarad
- 2001-02-01
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:575
av Inga Berggren (m) till näringsminister Björn Rosengren om regelverket för företagenRegeringen har länge talat om behovet av åtgärder för att förbättra företagsklimatet. Det har varit småföretagsdelegation, bildande av referensgrupper med företagare och en simplexförordning som skulle skapa förutsättningar för enklare regler för företagen.
I en enkät gjord av SAF, presenterad den 8 november 2000, uppger över hälften (53 %) av de tillfrågade företagarna att det blivit fler regler under de två till tre senaste åren. Bara 1 % upplever en minskning.
När det gäller regelkvaliteten och komplexiteten i regelverket anser 43 % att det blivit svårare att följa reglerna, men bara 2 % anser att det blivit lättare.
Detta resultat är motsatsen till vad regeringen sagt sig vilja åstadkomma.
Vad avser näringsministern vidta för åtgärder för att företagarna ska få uppleva reella enklare regler?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:575 besvarad av näringsminister Björn Rosengren
den 1 februari
Svar på fråga 2000/01:575 om regelverket för företagen
Näringsminister Björn Rosengren
Inga Berggren har frågat mig vad regeringen avser att vidta för åtgärder för att företagarna ska få uppleva reellt enklare regler.
Regeringen har i flera väsentliga avseenden tillstyrkt de förslag som Småföretagsdelegationen lade fram. Det gäller t.ex. förbättrade möjligheter att göra avsättningar till periodiseringsfond, införandet av individuella kompetenskonton, förbättrad information för småföretagare och hela det paket av åtgärder som delegationen föreslog för att förstärka det mer systematiska arbetet med regelförenkling. Simp-Lex-enheten övervakar att samtliga nya eller förändrade regelförslag som kan ha effekter av betydelse för småföretagare underställs en särskild konsekvensanalys. Hittills har Simp-Lex-enheten inriktat sitt arbete på Regeringskansliet, men fr.o.m. i år kommer även insatser hos myndigheterna och utredningsväsendet att prioriteras, bl.a. genom utbildningsinsatser. I arbetet med att förenkla befintliga regler kommer skattelagstiftning, miljölagstiftning och arbetsrättslagstiftning att prioriteras.
Beträffande förenkling av befintlig lagstiftning har regeringen nyligen fattat beslut om en översyn av semesterlagen ur förenklingssynpunkt.
Regeringen har också tillsatt en utredning för att se över de s.k. 3:12-reglerna för fåmansföretag och för att pröva olika möjligheter att underlätta generationsskiften i företag.
Jag kan även nämna att den av regeringen tillsatta utredningen Handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet, som har det överordnade motivet att minska den arbetsrelaterade ohälsan, även har till uppgift att föreslå förenklingar av nuvarande system. Samtliga förslag som utredningen lämnar kommer dessutom att föregås av en särskild konsekvensanalys för att utröna förslagens effekter för små företag.
Parallellt med denna utredning pågår även en studie inom Näringsdepartementet som ska belysa de nya anställningsformerna i gränssnittet mellan egenföretagande och anställning, där bl.a. konsekvenserna av de sociala trygghetssystemen kommer att studeras.
Den nyligen genomförda omstruktureringen av de statliga myndigheter som är viktiga för småföretagens villkor ska leda till en bättre samordning och en effektivare och tydligare myndighetsstruktur gentemot företagen och andra intressenter.
För att få direktkontakt med ett urval av småföretagare har jag en rådgivargrupp, referensgruppen för entreprenörs- och näringslivsutveckling. Gruppen kommer att träffas cirka fyra gånger per år och ska fungera som bollplank i olika frågor. Den ska förmedla kunskaper till Regeringskansliet om företagarnas vardag. Några av medlemmarna i referensgruppen ska ingå i den arbetsgrupp som kommer att arbeta med regelförenkling ur de små företagens perspektiv.
Samtidigt kan vi konstatera att mycket återstår att göra inom regelförenklingsområdet. Att förbättra förutsättningarna för ett växande näringsliv är en långsiktig och kontinuerlig process, och jag kommer att arbeta vidare med dessa frågor.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

