Regelverk för studieavgifter
Skriftlig fråga 2016/17:719 av Fredrik Christensson (C)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2017-01-25
- Överlämnad
- 2017-01-26
- Anmäld
- 2017-01-27
- Svarsdatum
- 2017-02-01
- Sista svarsdatum
- 2017-02-01
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)
I veckan presenterade Universitetskanslersämbetet sin rapport Kartläggning av studieavgifter, som togs fram på uppdrag av regeringen efter Sveriges Radios granskning av internationella studenters studieavgifter under våren 2016. I rapporten framkommer behovet av att förändra, förenkla och förtydliga reglerna om bland annat återbetalning av studieavgifter.
Universitetskanslersämbetets pressmeddelande inleds enligt följande: ”Bara 30 procent av avgiftsskyldiga som antagits till studier i Sverige påbörjar verkligen sina studier. Snårig byråkrati med anmälningsavgifter, tvång att betala en stor del av studieavgiften för att kunna ansöka om uppehållstillstånd och långa väntetider på uppehållstillståndet bidrar till att betalande utländska studenter hoppar av under antagningsprocessen.”
De presenterar i sin rapport förslag på hur dessa utmaningar ska mötas samt vilka förändrade regelverk som erfordras. Regeringen har meddelat att de vill tillsätta en utredning som ska se över hur internationaliseringen av svenska universitet och högskolor kan öka, men när den eventuella utredningen kommer att tillsättas har ännu inte meddelats, inte heller vad en sådan utredning ska belysa. För Centerpartiet är det en viktig fråga att förbättra möjligheterna för internationella studenter att söka sig till Sverige. Det bidrar till att stärka kvaliteten och öka internationaliseringen inom den högre utbildningen. Vi lägger därför stor vikt vid att dessa frågor hanteras skyndsamt.
Min fråga till statsrådet Helene Hellmark Knutsson är därför:
När kan vi förvänta oss att statsrådet och regeringen tar initiativ till en förändring av regelverken för internationella studenter?
Svar på skriftlig fråga 2016/17:719 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)
Dnr U2017/00298/UH | ||
Utbildningsdepartementet |
Ministern för högre utbildning och forskning |
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:719 av Fredrik Christensson (C) Regelverk för studieavgifter
Fredrik Christensson har frågat mig när han kan förvänta sig att statsrådet och regeringen tar initiativ till en förändring av regelverket för internationella studenter.
Efter att den borgerliga regeringen införde studieavgifter 2011 sjönk antalet nybörjarstudenter från tredje land i Sverige med 80 procent, och det är först på senare tid som den negativa utvecklingen har börjat vända. Det är oerhört viktigt att studenter vill komma till Sverige för att studera. Det höjer kvaliteten på svensk utbildning, och i denna globala värld tjänar alla på att svenska universitet och högskolor är internationella miljöer. Studenter och forskare som rör sig mellan olika länder är nyckelaktörer i utbytet av kunskap och idéer.
Ökad internationalisering av högre utbildning och forskning är i sin tur nödvändig för att Sverige bättre ska kunna möta såväl nationella som globala samhällsutmaningar, öka landets konkurrenskraft och stärka positionen som kunskapsnation. Universitet och högskolor behöver därför ges goda förutsättningar för att öka internationaliseringen. Där är inte minst välfungerande och tydliga regelverk en viktig fråga.
Som tidigare aviserats kommer regeringen därför under våren att tillsätta en utredning som ska se över hur internationaliseringen av universitet och högskolor kan öka.
Stockholm den 1 februari 2017
Helene Hellmark Knutsson
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

