Rättsväsendets ställning i Norrland

Skriftlig fråga 2006/07:968 av Davidson, Inger (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-03-30
Inlämnad
2007-03-30
Besvarad
2007-04-04
Svar anmält
2007-04-04

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 30 mars

Fråga

2006/07:968 Rättsväsendets ställning i Norrland

av Inger Davidson (kd)

till justitieminister Beatrice Ask (m)

I en utredning som Rikspolisstyrelsen, Åklagarmyndigheten, Domstolsverket och Kriminalvården gjort på uppdrag av den socialdemokratiska regeringen presenterades nyligen en rad förslag rörande rättsväsendets myndigheter i Norrland. Utredningen tog sin utgångspunkt i att tillgänglighet till rättsväsendets myndigheter genom informationstekniska lösningar i avsevärt högre grad än i dag kan ersätta fysisk närvaro.

Redan i utgångsläget kunde man alltså ana vad resultatet skulle bli. Förslagen innebär också mycket riktigt att tingsställen bör avvecklas eller bli obemannade, att häkte eller häktesfilial bör finnas enbart på huvudorter samt att videokonferensteknik förordas för förhör och vittnesmål. Kristdemokraterna ser en fara för rättssäkerheten med dessa förslag.

Vi kristdemokrater har länge oroat oss för och påpekat att rättsväsendet riskerar att urholkas om det centreras till ett fåtal centralorter, speciellt i de nordliga delarna av Sverige. På många platser har tidigare nedläggningar medfört merarbete och ineffektiviseringar, tvärtemot vad som förutsattes. Kristdemokraterna anser att rättsprocessen inte får bli avhängig var i landet man bor utan måste vara likvärdig för alla medborgare. Alla har rätt till samma rättssäkerhet. Vi kan inte riskera att de delar av landet som är glest befolkade får sämre service och säkerhet i rättsväsendets instanser.

Min fråga till justitieministern är följande:

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att undvika att medborgare i vissa delar av landet ska bli lidande på grund av avsaknad av ett fungerande rättsväsende?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:968 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask

den 4 april

Svar på fråga

2006/07:968 Rättsväsendets ställning i Norrland

Justitieminister Beatrice Ask

Inger Davidson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att undvika att medborgare i vissa delar av landet ska bli lidande på grund av avsaknad av ett fungerande rättsväsende.

Frågan har ställts mot bakgrund av att Domstolsverket, Åklagarmyndigheten, Rikspolisstyrelsen och Kriminalvården nyligen redovisat rapporten Förbättrad samordning av rättsväsendets myndigheter i Norrland. I rapporten görs bland annat bedömningen att en koncentration av rättsväsendets resurser i glest bebyggda områden ger en högre rättssäkerhet för medborgarna.

Rapporten redovisades nyligen till Justitiedepartementet. Avsikten är att den nu ska remissbehandlas. Innan remissbehandlingen och den därpå följande beredningen inom Regeringskansliet är avslutade är det inte aktuellt för mig att ta ställning till de förslag som presenteras i rapporten. När det gäller videokonferens är det dock viktigt att framhålla att utgångspunkten är att parter och vittnen ska inställa sig i rättssalen och att möjligheten att delta genom videokonferens är ett komplement till detta. Användningen av videokonferenstekniken i rättegång är reglerad i lag och den rapport som nu har presenterats innehåller inte några förslag om att förändra dessa regler.

Jag vill framhålla att regeringen för år 2007 gör den största satsningen på rättsväsendet som har gjorts under senare tid. Regeringens satsning på rättsväsendet innebär kraftiga förstärkningar för polis, domstolar och kriminalvård. En viktig del i denna satsning är att utbilda och anställa fler poliser för att öka den polisiära närvaron runt om i landet. Utan att på något sätt ta ställning till de förslag som presenterats av rättsväsendets myndigheter kan jag försäkra Inger Davidson att jag inte kommer att medverka till genomförandet av förslag som leder till att vissa delar av landet i framtiden inte kommer att ha ett fungerande rättsväsende.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.