Rättssäkerhet i skatteprocesser

Skriftlig fråga 2006/07:300 av Sjösten, Ulf (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2006-12-07
Inlämnad
2006-12-07
Besvarad
2006-12-13
Svar anmält
2006-12-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 7 december

Fråga

2006/07:300 Rättssäkerhet i skatteprocesser

av Ulf Sjösten (m)

till justitieminister Beatrice Ask (m)

Trots många insatser för att förenkla upplevs regelverket kring skatterna många gånger som svårgenomträngligt och bristande i transparens.

Till detta kommer de långa handläggningstiderna som skatte- och ekobrottsmål har brottats med under lång tid. Handläggningstider som i vissa fall har inneburit att Sverige har fällts för brott mot de mänskliga rättigheterna av Europadomstolen.

Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att bidra till att förbättra rättssäkerheten i skatteprocessen?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:300 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 13 december

Svar på fråga

2006/07:300 Rättssäkerhet i skatteprocesser

Finansminister Anders Borg

Ulf Sjösten har frågat justitieministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att bidra till att förbättra rättssäkerheten i skatteprocessen.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Det är mycket viktigt att skatteförfarandet är rättssäkert och att skattemål handläggs snabbt och effektivt. En förutsättning för en rättssäker skatteprocess är att regelverket är utformat på ett ändamålsenligt sätt. Beträffande förfarandereglerna på beskattningsområdet görs en översyn i Skatteförfarandeutredningen (Fi 2005:10). I utredningens uppdrag ingår bland annat att ge förslag till hur handläggningstiderna hos Skatteverket i samband med omprövning och överklagande av verkets beslut ska kunna förkortas. Utredaren ska redovisa uppdraget senast den 31 december 2007. Regeringen anser att det är mycket angeläget med en hög rättssäkerhet inom skatteförfarandet. Därför bereds för närvarande inom Regeringskansliet frågan om tilläggsdirektiv till utredningen.

När det gäller frågan om handläggningstiderna för skattemål och mål avseende ekonomisk brottslighet kan jag konstatera att berörda myndigheter och domstolar arbetar aktivt för att, med bibehållen kvalitet och rättssäkerhet, korta genomströmningstiderna.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.