Rättspsykiatrisk vård och utvisning

Skriftlig fråga 2005/06:177 av Nenes, Christina (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-10-19
Inlämnad
2005-10-19
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2005-11-02
Svar anmält
2005-11-07

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 19 oktober

Fråga 2005/06:177 av Christina Nenes (s) till justitieminister Thomas Bodström (s)

Rättspsykiatrisk vård och utvisning

Det finns brister i hur regelverket fungerar i fall när utländska medborgare dömts till rättspsykiatrisk vård för grova brott och utvisning. Exempel finns där dömda utvisats utan att de varit friskförklarade, för att i stället få vård i hemlandet. Väl i hemlandet har de efter kort tid ansetts färdigbehandlade och blivit frisläppta, med följd att de har kunnat komma tillbaka till Sverige och begå nya grova brott.

Detta är något som inte borde kunna hända. Den rättspsykiatriska vården måste ha ett helhetsansvar för personer som dömts till rättspsykiatrisk vård och se till att de inte frisläpps innan de är färdigbehandlade, även i fall när det rör sig om utländska medborgare som dömts till utvisning.

Vad avser ministern att göra för att säkerställa att personer som döms till rättspsykiatrisk vård och utvisning, inte blir utvisade och frisläppta i hemlandet i förtid?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:177 besvarad av Ylva Johansson

den 2 november

Svar på fråga 2005/06:177 om rättspsykiatrisk vård och utvisning

Statsrådet Ylva Johansson

Christina Nenes har frågat mig vad jag avser att göra för att säkerställa att personer som döms till rättspsykiatrisk vård och utvisning inte blir utvisade och frisläppta i hemlandet i förtid.

Frågan är mycket angelägen och det är viktigt att bristerna i lagstiftningen åtgärdas. Med nuvarande lagstiftning kan ett beslut om utvisning för en patient som är under rättspsykiatrisk vård verkställas utan att det ställs krav på fortsatt vård, förutsatt att chefsöverläkaren bedömt patientens hälsotillstånd vara sådant att utvisning kan ske.

Frågor avseende utvisning med mera av personer som av domstol överlämnats till rättspsykiatrisk vård bereds för närvarande inom departementet.

Jag avvaktar nu resultatet av den beredning som pågår.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.