rätten till skolskjuts för särskolebarn
Skriftlig fråga 1999/2000:282 av Skånberg, Tuve (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1999-11-26
- Anmäld
- 1999-11-30
- Besvarad
- 1999-12-08
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:282
av Tuve Skånberg (kd) till statsrådet Ingegerd Wärnersson om rätten till skolskjuts för särskolebarnSärskolebarn som går i den kommunala skolan har rätt till skolskjuts, men ofta är det bästa alternativet för dessa barn att välja en friskola med särskild pedagogik för de behov som de har, t.ex. en Montessoriskola. Särskolebarn som går i en friskola förlorar rätten till skolskjuts. Det kan innebära mycket betydande belopp. Ett exempel är Färe Montessoriskola i Sibbhult, vars 43 elever kommer från tre kommuner, och där skolskjutsorganisationen kostar mer än 750 000 kr per år. Det innebär en utgift för varje elevs hem på 400 kr per månad. Man kan ifrågasätta om det finns en reell valfrihet för särskoleföräldrar att placera sina barn i den skola där de får den bästa starten i livet, när skolskjutskostnaden är så betydande, och de kommunala alternativen för särskolebarn är så bristfälliga.
Är skolministern, mot denna bakgrund, beredd att pröva möjligheten att låta särskolebarn i friskola få behålla rätten till skolskjuts?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:282 besvarad av statsrådet Ingegerd Wärnersson
den 8 december
Svar på fråga 1999/2000:282 om rätten till skolskjuts för särskolebarn
Statsrådet Ingegerd Wärnersson
Tuve Skånberg har frågat mig om jag är beredd att pröva möjligheten att låta särskolebarn i fristående skola få behålla rätten till skolskjuts.
Kommuner är i dag inte skyldiga att anordna kostnadsfri skolskjuts för en elev i grundskolan eller särskolan som väljer en annan skola än den kommunen anvisat. Elever som väljer en fristående skola, oavsett skolform, har därför inte heller den rätten.
Till att börja med vill jag poängtera att det är viktigt att alla fristående skolor, oavsett skolform, behandlas lika.
Tuve Skånberg menar att det bästa alternativet för särskolebarn ofta är att välja en fristående skola med särskild pedagogik för de behov som de har, t.ex. en Montessoriskola. Utgångspunkten måste dock, enligt min mening, vara att särskolan som skolform, oavsett huvudmannaskap, använder sig av just en pedagogik som är anpassad efter varje elevs förutsättningar och förmåga.
Jag avser därför inte att ta initiativ till att kostnadsfri skolskjuts införs för särskolebarn som går i fristående särskolor.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

