ränteskruvning
Skriftlig fråga 2000/01:562 av S Järrel, Henrik (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-01-23
- Anmäld
- 2001-01-31
- Besvarad
- 2001-01-31
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:562
av Henrik S Järrel (m) till justitieminister Thomas Bodström om ränteskruvning1994 års leasingutredning berörde och föreslog åtgärder mot s.k. ränteskruvning, ett fenomen som ibland visat sig inom finansiell leasing. Lagutskottet har 1997, 1998 och 2000 behandlat motioner i ämnet. Riksdagen har tills vidare avslagit dessa i avvaktan på den beredning av frågan om bl.a. konsumentleasing som regeringen sedan många år påstår äger rum inom Regeringskansliet.
I ett frågesvar (dnr Ju2000/2442) den 25 maj 2000 uppgav dåvarande justitieministern att "regeringens avsikt är att i en kommande proposition om bl.a. konsumentleasing ta upp frågan i vilken omfattning det behövs lagstiftning om finansiell leasing mellan näringsidkare". Vidare att "prioriteringar har dock lett till att det hittills inte varit möjligt att arbeta med frågan. Någon proposition kommer inte att kunna lämnas till riksdagen förrän en tid efter Sveriges ordförandeskap i EU".
Med tanke på att det kan röra sig om betydande belopp för vissa näringsidkare och så lång tid förflutit sedan frågan berördes i utredningen är det knappast acceptabelt att regeringen så envist skjuter frågan framför sig.
Vilka åtgärder avser justitieministern vidta för att avhjälpa bristen?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:562 besvarad av justitieminister Thomas Bodström
Svar på fråga 2000/01:562 om ränteskruvning
Justitieminister Thomas Bodström
Henrik S Järrel har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta mot s.k. ränteskruvning. Ränteskruvning brukar användas för att beteckna en överdebitering av leasingavgifter i förhållande till vad som har avtalats. Frågan tar sikte på eventuell lagstiftning om finansiell leasing mellan näringsidkare.
Som Henrik S Järrel känner till övervägs frågan för närvarande i Regeringskansliet. I övervägandena ingår bl.a. Finansinspektionens rapport Kartläggning av leasingavgifter (2000:1). Enligt rapporten bör större krav ställas på leasegivare att informera om ändringar av avgiften. Enligt Finansinspektionen skulle man kunna komma till rätta med de problem som kan finnas inte bara genom lagstiftning utan även genom allmänna råd från inspektionen eller branschöverenskommelser.
Avsikten är att frågan om lagstiftningsbehovet ska redovisas i en proposition om konsumentleasing. Förhoppningsvis kan propositionen lämnas till riksdagen under år 2002.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

