Radioaktiv förorening av Bohuskusten
Skriftlig fråga 2007/08:34 av Ehn, Tina (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-10-04
- Inlämnad
- 2007-10-04
- Besvarad
- 2007-10-10
- Svar anmält
- 2007-10-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 4 oktober
Fråga
2007/08:34 Radioaktiv förorening av Bohuskusten
av Tina Ehn (mp)
till miljöminister Andreas Carlgren (c)
Under 1990-talet genomfördes mätningar längs Bohuskusten. Resultatet av mätningarna visade på högre becquerel än vad som var väntat. Konsekvenserna kan enligt forskare bli att radioaktivt ämne ackumuleras i bottensedimentet.
Farhågorna måste tas på allvar eftersom de kan få långsiktiga konsekvenser för kommande generationer och för skärgårdens utveckling, konsekvenser som vi i dag inte har kunskap om.
Därför är det naturligtvis mycket utmanande när svenska kärnkraftverksbolag nu avser att skicka utbränt kärnbränsle för upparbetning i Sellafield. Bränslet är av en ovanlig typ som använts i forskningssammanhang. Kärnkraftsbolagen hävdar att en upparbetning krävs för en säker förvaring.
Mot den bakgrunden vill jag fråga miljöministern vilka åtgärder han kommer att vidta för att förhindra att Bohusläns kust förorenas av svenskt kärnavfall som upparbetas på osäkra anläggningar i Nordsjöregionen.
Svar på skriftlig fråga 2007/08:34 besvarad av Miljöminister Andreas Carlgren
Svar på fråga
2007/08:34 Radioaktiv förorening av Bohuskusten
Miljöminister Andreas Carlgren
Tina Ehn har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att förhindra att Bohusläns kust förorenas av svenskt kärnavfall som upparbetas på osäkra anläggningar i Nordsjöregionen.
Ansvaret för säkerheten vid dessa anläggningar vilar helt på anläggningsägarna och de ansvariga nationella myndigheterna. Däremot har frågan om utsläppen från anläggningarna i Sellafield engagerat många länder under flera år. Frågan har diskuterats bland annat inom Osparkonventionen (konventionen för skydd av den marina miljön i Nordostatlanten). I dessa sammanhang har Sverige och andra länder vid flera tillfällen aktivt verkat för att utsläppen från Sellafield ska minskas. Jag kommer att fortsätta att följa frågan om utsläpp av radioaktiva ämnen inom ramen för Osparkonventionen där speciell bevakning görs av anläggningarna i Sellafield.
Under 1990-talet rådde en speciell situation eftersom Sellafield då tog hand om en stor mängd lagrat avfall och i samband med det kraftigt ökade utsläppen av det radioaktiva ämnet teknetium-99. Det väckte kraftiga reaktioner framför allt i Irland, Norge och Sverige. Genom gemensamma insatser på ministernivå infördes en reningsmetod som innebar att dessa utsläpp reducerades med ca 90 procent.
Det svenska bränsle som nu skickas till Sellafield är rester från statlig verksamhet. Statens kärnkraftinspektion har avstyrkt att detta bränsle fortsatt mellanlagras i Sverige eftersom en lagring medför både strålskydds- och säkerhetsproblem. Det finns därför starka skäl att upparbeta just detta bränsle, som i sammanhanget är en mycket liten mängd.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

