Räddningsverkets anslagsmedel för humanitära insatser

Skriftlig fråga 2004/05:716 av Ångström, Lars (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2005-01-13
Anmäld
2005-01-17
Besvarad
2005-01-19
Svar anmält
2005-01-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 13 januari

Fråga 2004/05:716

av Lars Ångström (mp) till försvarsminister Leni Björklund om Räddningsverkets anslagsmedel för humanitära insatser

Räddningsverket har i dag inga egna anslag för insatser, vilket omöjliggjorde för verket att på eget ansvar genomföra snabba insatser i Thailand och i andra länder som drabbades av flodvågen.

Därför tog det nära 40 timmar från jordbävningslarmet hos Räddningsverket tills regeringen fattade beslut om att verket skulle skicka ned svensk hjälp till Thailand.

I en debattartikel i Dagens Industri den 30 december skrev Räddningsverkets överdirektör: "Räddningsverket har i dag ingen egen finansiering för att genomföra insatser utan det måste alltid finnas ett specifikt uppdrag, och insatserna ska med vissa undantag beslutas av regeringen. Här kan mycket förbättras, som att Räddningsverket får anslagsmedel för genomförande av insatser och att beslutsvägarna förenklas."

Detta skulle, enligt Räddningsverket, väsentligt öka Sveriges kapacitet att hjälpa till i händelse av såväl större olyckor som humanitära katastrofer, och vid civil krishantering runtom i världen.

Jag vill fråga ministern:

Avser försvarsministern att vidta åtgärder som ger Räddningsverket egna anslagsmedel för humanitära hjälpinsatser samt förenklar beslutsvägarna?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:716 besvarad av Leni Björklund

den 19 januari

Svar på fråga 2004/05:716 om Räddningsverkets anslagsmedel för humanitära insatser

Försvarsminister Leni Björklund

Lars Ångström har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder som ger Räddningsverket egna anslagsmedel för humanitära hjälpinsatser samt förenklar beslutsvägarna.

Statens räddningsverk har lång erfarenhet och internationellt efterfrågad kapacitet att bistå med katastrofinsatser och kan snabbt sända efterfrågat stöd inom sitt kompetensområde till andra länder med stöd av 3 b § förordningen (1988:1040) med instruktion för Statens räddningsverk utan att det krävs ett regeringsbeslut. Räddningsverket har upprättat mycket goda samarbetsformer med Sida när det gäller finansiering av dessa insatser som fordrar omedelbara åtgärder. Detta är ett system som enligt min uppfattning fungerar mycket bra.

Som du säkert känner till så har utrikesminister Laila Freivalds och jag i en artikel i Dagens Nyheter den 14 januari nu tagit ett initiativ om Räddningsverkets möjligheter att ge stöd och hjälp till svenskar utomlands som befinner sig i en katastrofsituation. Hur detta stöd kommer att utformas bereds för närvarande inom Regeringskansliet i nära samarbete med Räddningsverket. Målsättningen är enkla beslutsvägar och att Räddningsverket ska kunna agera direkt vid en akut nödsituation.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.